06.Září 2008

Minnesota Wild

Vstup do NHL: 25. června 1997
První sezóna: 2000-01
Stadión: Xcel Energy Center, 18.064 diváků
Největší úspěchy: finále konference 2003
Adresa: 317 Washington Street, St. Paul, MN 55102

Individuální rekordy jedné sezóny:Branky: 42 - Marián Gáborík (2007-08)
Asistence: 50 - Pierre-Marc Bouchard (2007-08)
Body: 83 - Marián Gáborík (2007-08)
Trestné minuty: 201 - Matt Johnson (2002-03)

Klub Minnesota Wild je vedle Columbusu jedním ze dvou nováčků, kteří v sezóně 2000-01 rozšířili počet týmů hrajících NHL již na třicet. Na rozdíl od týmu ze státu Ohio mají však Wild jednu značnou výhodu: přinášejí National Hockey League do míst, kde se nejkvalitnější hokejová liga světa již hrála. A to poměrně dlouho, neboť v letech 1967 až 1993 zde působil klub Minnesota North Stars, který se kvůli finančním problémům před sezónou 1993-94 přestěhoval do Dallasu. Na bývalé Severní hvězdy je v Minnesotě dodnes s láskou vzpomínáno a nový klub tedy může velmi rychle přirůst místním hokejovým fanouškům k srdci. Wild byli na základě zeměpisné polohy zařazeni do poměrně slabé Severozápadní divize, kterou mimo nich tvoří ještě Calgary, Colorado, Edmonton a Vancouver. Slabé proto, že v ní působí tři finančně strádající kanadské kluby. Historicky prvním koučem týmu se stal velmi zkušený Jacques Lemaire, funkci generálního manažera vykonává taktéž ostřílený Doug Risebrough. Ve svém premiérovém ročníku 2000-01 obsadila Minnesota předposlední místo v Západní konferenci a poslední příčku ve své divizi. Wild ale současně získali na nováčka solidních šedesát osm bodů, takže vedení klubu může být s tímto výsledkem poměrně spokojeno. Přímo nadšení pak Divočáci musí být z přízně diváků, vždyť všech jedenačtyřicet domácích utkání Wild bylo zcela vyprodáno.

Na druhou stranu je třeba říci, že především u soupeřů Minnesota svou hrou příliš nadšení nevyvolává. Divočáci praktikují pod Lemaireho vedením přísnou defenzívu, často připomínající spíše totální destrukci. Není potom divu, že nejproduktivnější hráč týmu, mimořádně talentovaný Slovák Marián Gáborík, získal pouhých třicet šest kanadských bodů (18+18). Z dalších hráčů Wild si pozornost zaslouží ještě další Slovák Ľubomír Sekeráš, veterán Wes Walz, letní posila Andrew Brunette či gólman Manny Fernandez, v sezóně 2000-01 šestý nejlepší brankář ligy, co se procentuální úspěšnosti zásahů týče. Ani ve své druhé sezóně v NHL nepřestávali hokejisté Minnesoty praktikovat nudnou, ale mnohdy účinnou past středního pásma. Wild také pokračovali ve zvyku střídat své kapitány. V říjnu jím byl Jim Dowd, Filip Kuba v listopadu a Brad Brown vedl mužstvo v prosinci a v lednu. V únoru převzal kapitánské "Céčko" útočník Andrew Brunette.

Minnesota WildMinnesota Wild

30.Srpen 2008

Bitva na Lechu 955

Bitva na řece Lech byla jednou z nejdůležitějších bitev vybojovaných v Evropě raného středověku. Došlo k ní 10. srpna 955 nedaleko města Augsburg v Německu. Východofrancký král Ota I. Veliký zde za podpory dalších vladařů včetně českého knížete Boleslava I. zastavil postup staromaďarských kmenů do západní Evropy. Dle dobové zprávy se bitvy účastnil český oddíl o síle 1 000 jezdců uváděný jako „legio Bohemorum“, kteří v bitvě padli.

Ota1 madari.jpg

Byla to definitivní porážka starých Maďarů, jejich výpravy po této bitvě nepokračovaly. Přešli z kočovného způsobu života na usedlý a usadili se přibližně v dnešním Maďarsku. Dnešní Rakousko, tehdejší pohraniční marku Svaté říše římské, ovládlo po bitvě Bavorsko. Dolní Morava až k řece Váh byla připojena knížetem Boleslavem I. k českému státu. Maďaři obnovili své pustošivé nájezdy v roce 954, kdy přes Bavorsko a Lotrinsko pronikli do Francie a přes severní Itálii se stáhli zpět do Karpatské kotliny. V létě 955 vytrhli Maďaři znovu do jižního Německa, pustošíce Bavorsko a Švábsko s početnějšími oddíly, než kdy jindy. Vedla je trojice náčelníků: Bulču, Lél a Šúr.

Východofrancký král Oto I. v tu dobu pobýval v Sasku, kde jej zaměstnával boj proti povstání Polabských Slovanů. Po zprávě o vpádu Maďarů se s větší částí vojska přesouvá na jih země. Bulču se zhruba v srpnu rozhodl obléhat Augsburg. To se vymykalo staromaďarským zvyklostem, Maďaři neměli ve zvyku obléhat opevněná místa chráněná hradbami, ale hradby Augsburgu byly poškozeny a Bulču se pokusil město dobýt. Obránci Augsburgu pod vedení biskupa Ulricha město nevydali a houževnatě jej bránili, až došla zpráva, že se blíží král Oto s vojskem. Bulču se rozhodl přistoupit na bitvu, z části patrně proto, že ústup by poškodil jeho prestiž a také proto, že měl s sebou největší maďarskou armádu všech dob. Dne 8. srpna 955 přijížděl na bojiště král Oto I. v čele vojska, před nímž byla nesena nejsvětější říšská relikvie, kopí svatého Longina s hřebem z Kristova kříže. Část obránců Augsburgu vyráží vojsku naproti, jsou pronásledováni Maďary, ale ti před těžkooděnci museli ustoupit. Otova armáda objela Augsburg a ložila se táborem na pravém břehu řeky Lech jihovýchodně od Augsburgu. Následující den se vojsko věnuje šikování jednotek, bohoslužbám a půstu, docházelo již i k menším šarvátkám, ale obě vojska zatím odděluje řeka Lech. K maďarským jednotkám dorazil Lél i Šúr.

Počet vojáků Otových legií je předmětem dohadů, jediný soudobý konkrétní údaj je právě u české “legio Bohemorum”, kterou mělo tvořit 1000 jezdců. Tento údaj bývá zpochybňován poukazem na to, že 1000 znamená prostě mnoho, jindy podle něj bývá odvozována velikost Otova vojska na zhruba 10 000 jezdců. Oddíly z Lotrinska a Saska dorazily se zpožděním a do boje už nestihly zasáhnout. Početní údaje u Maďarského vojska udávány kronikáři jako 100 000 vojáků jsou dnes považovány za přehnané, odhaduje se, že Maďarské vojsko mělo spíše 10 - 15 000 vojáků.

Ráno 10. srpna 955 (den svatého Vavřince) přebrodili Maďaři řeku Lech a vytáhli do útoku. Oto jim pomalu postupoval vstříc. Český oddíl na provoboku dostal za úkol střežit zavazadla a proviant, nepředpokládalo se, že se do boje zapojí. Je možné, že Oto svému novému spojenci, který ještě před několika lety bojoval na straně Maďarů nedůvěřoval. Jenže Maďaři objeli hlavní voj a srazili se právě s pravým zadním vojem armády, tedy s pozicemi českých bojovníků. Ti sice neustoupili, zachytili hlavní vlnu útoku Maďarů, ale většina bojovníků pod útokem přesily padla. Stejný osud záhy potkal sousední švábský oddíl a Maďaři se přiblížili k hlavnímu královskému oddílu. V poslední chvíli zasáhl franský vévoda Konrád, který nepřítele zastavil a osvobodil zajatce, sám ale v boji padl. Na rozkolísané maďarské oddíly vzápětí zaútočil i král s hlavním vojskem, odřízl jim ústupové trasy a k útoku se zkonsolidovaly jak zbytky švábské, tak české. Přímý boj s těžkou jízdou už Maďaři nebyli schopni vybojovat a ti, kteří nepadli přímo v boji, prchali zpět přes řeku Lech, kde byli pobíjeni pronásledujícími. Bitva trvala deset hodin a skončila naprostým vítězstvím východofranské říše a krále Oty I. Maďarští náčelníci Bulču, Šúr a Lél byli v bitvě zajati a později popraveni oběšením. Jelikož neměli nástupce, tím se v Urhách dostává k moci rod Arpádovců, jenž se bitvy neúčastnil. Porážka na Lešském poli ukončila staromaďarské vpády do střední a západní Evropy, Maďaři přestali kočovat a stali se usedlými zemědělci. Oto I. díky vítězství natrvalo upevnil svou moc, čemuž přispěla i smrt jeho velkého rivala Konráda Červeného v bitvě. Zajistil svou moc v zaalpské části říše, což mu umožnilo později vytáhnout do Itálie a získat císařský titul. Boleslav I. si porážkou Maďarů a příklonem k Otovi uvolnil ruce na Moravě, dolní Morava až k řece Váh byla připojena knížetem Boleslavem I. k českému státu. V bitvě ovšem padla většina českých bojovníků. Podle některých úvah vojsko vedl syn Boleslava I., který zde padl, proto je někdy ztotožňován se Strachkvasem nebo jde o neznámého (a pravděpodobně prvorozeného) syna Boleslava I. K této hypotéze ovšem neexistují autentické dobové zdroje. V době bitvy u Lechu zároveň česká vojska bránila Maďarům projít přes Čechy, což napovídá o větším rozsahu vojenské družiny Boleslava I.

Ota I. Veliký (23. listopadu 912 Wallhausen - 7. května 973 Memleben) byl syn Jindřicha I. Ptáčníka, vévoda saský, východofranský král, král italský a první císař Svaté říše římské.

V této době se Itálie nacházela v politickém chaosu. Po smrti Lothara, kterého zřejmě otrávili, zdědila trůn jeho žena Adelaida, vlastní dcera, nevěsta a vdova po posledních třech italských králích. Šlechtic Berengar z Ivrey se vyhlásil králem Itálie, unesl Adelaidu a pokoušel se legitimovat svou vládu svatbou Adelaidy se svým synem. Adelaida ovšem uprchla a požádala o intervenci. Liudolf a Jindřich nezávisle vpadli do severní Itálie, aby využili situace, ale jejich ambice zmařil Ota, který tam vpadl rovněž a donutil Berengara přísahat lenní věrnost. Krátce nato se oženil s Adelaidou. Tato svatba spustila další revoltu. Když Adelaida porodila syna, Liudolf, zákonitý dědic po Otovi, se začal obávat o svou pozici a roku 953 spolu s s Konrádem Rudým a mohučským arcibiskupem proti Otovi povstal. Po počátečních úspěčích Ota nakonec padl do zajetí při útoku na Mohuč. V příštím roce se povstání rozšířilo do celé země. Liudolf a Konrád však udělali chybu když se spojili s Maďary, jejich vpády do jižního Německa znovu sjednotily šlechtu. Na sněmu v Auerstadtu byli Liudolf a Konrád zbaveni titulů, šlechta obnovila Otovu moc. Roku 955 porazil Ota Maďary v bitvě na řece Lechu nedaleko Augsburgu (bitvy se zúčastnil i český oddíl pod vedením českého knížete Boleslava I., se kterým Ota dlouho vedl bezvýchodné spory). Zbavil tak říši jíž několik let čelící nájezdům Maďarů hrozícího nebezpečí z východu. Roku 962 podnikl úspěšné tažení do Itálie, kde získal bohatou kořist dobytím mnoha severoitalských měst. Využil situace a nechal se v Římě korunovat papežem na císaře Svaté říše římské. Podle jeho příkladu pak měly všechny císařské korunovace probíhat v Římě. Toto pravidlo ale bylo často porušováno. Pro císaře byla cesta do Říma nákladná a její dlouhé trvání mohlo způsobit vzpoury v zemi.

Boleslav I. zvaný Ukrutný (asi 915967 či 972) byl český kníže z rodu Přemyslovců v letech 935967/972, syn Vratislava I. a Drahomíry, mladší bratr sv. Václava. Není jisté, zda Drahomíra byla matkou obou Vratislavových synů, zcela jistě ale byla matkou Boleslava.

Upevnění moci umožnilo Boleslavovi I. zahájit výboje, během nichž připojil ke svému státu Slezsko, Krakovsko a Moravu a Červené hrady. Není náhodou, že expanze směřovala na východ podél mezinárodní obchodní cesty do Kyjeva (byla sem přesunuta poté, co Maďaři ovládli Podunají, kudy vedla původně), kterou se Boleslavovi I. podařilo kontrolovat a z obchodu především s otroky (ale i vzácnými látkami, koňmi apod.) ekonomicky těžit. Území Moravy, Krakovska, Slezska, resp. Červených hradů tedy plně neovládal, pouze zde stála hradiště, která kontrolovala provoz na obchodní magistrále a využívat těchto v podstatě kořistních území.  Kosmas k roku 967 píše: Dne 15. července kníže Boleslav, mající příjmení Ukrutný, pozbyl knížectví, bratrovou krví zle získaného, spolu s životem. Kronikář Widukind z Corvey naopak píše, že ještě v září 967 pomáhal český kníže Boleslav svému zeti, polskému knížeti Měškovi, v boji se saským hrabětem Wichmannem. Widukind sice používá termín gener, což by mohlo znamenat i švagr (tedy Boleslav II.), ale zároveň se nezmiňuje o změně knížete v Praze a knížetem Boleslavem vždy myslel Boleslava I. Dnešní historici se co se týče data Boleslavova skonu kloní spíše k roku 972. Naznačují to jiné historické prameny i politická situace. Kosmas se ostatně vesměs mýlil, co se týče důležitých dat 10. století v českých dějinách. Neví se přesně, kde byl Boleslav I. pohřben. Snad mohlo jít o přemyslovské pohřebiště v bazilice sv. Jiří, kterou dal vystavět Boleslavův otec Vratislav I. Snad i o hrob označovaný K1, objevený při dostavbě katedrály sv. Víta, který jistě patřil význačné osobě. Ostatky muže objeveného v tomto hrobě Emanuel Vlček označil za pozůstatky knížete Bořivoje I. Tato teorie je ovšem v poslední době zpochybňována. Archeologové Jan Frolík a Zdeněk Smetánka své poznatky shrnuli tak, že hrobka K1 (a K2, kde by snad mohla být pohřbena Boleslavova manželka), náleží do doby po roce 938, dlouho po Bořivojově smrti.

Konrád řečený Rudý (kolem 922 - 10.srpna 955) byl vévodou lotrinským a zetěm pozdějšího císaře Oty I. Konrád byl významnou osobností východofranské říše v polovině 10. století a předkem císařů ze sálské dynastie. Padl v bitvě na Lešském poli proti maďarským nájezdníkům.

Konrád pocházel z franské hraběcí rodiny jejíž statky byly v okolí Wormsu. Král Ota I. jej roku 944 jmenoval vévodou lotrinským za zásluhy, které si Konrád získal v boji proti Otovu povstalému bratru Jindřichovi a jeho spojencům, a, chtěje ho pevněji k sobě připoutati, dal mu roku 947 svou dceru Luitgardu za manželku. Konrád se účastnil první Otovy výpravy do Itálie a stal se roku 952 místodržitelem v Pavii. Upadnuv však brzo potom v nemilost královu, jelikož s Berengarem II. učinil nevýhodnou smlouvu, spojil se se svým švagrem Liudolfem Švábským, jenž kul pikle proti otci, a oba se vzbouřili roku 953. Z počátku dařilo se jim dosti dobře, ač Konrád ze svého vévodství byl vypuzen, když se však Konrád roku 954 spojil s Maďary, kteří právě veliký vpád do Německa učinili, spojenci počali se od nich odvraceti a Konrád musil se Otovi poddati; podržel sice své veliké statky rodinné, ale vévodství byl zbaven. Dne 10. srpna 955 padl v boji proti Maďarům u řeky Lech, zanechavše po sobě syna Otu Wormského, potomního vévodu korutanského. Skrze Otu byl Konrád pradědem císaře Konráda II.

Strachkvas nebo také Kristián († 996) byl mladší syn Boleslava I. a jeho manželky Biagoty. Své jméno dostal – v duchu tradičního líčení, jak ho podává na prahu 12. století ve své kronice pražský kapitulní děkan Kosmas, podle „strašného kvasu“ (Kosmas užívá latinského sousloví „terribile convivium“), tedy podle toho, že se prý narodil v den zavraždění knížete Václava v době hostiny, údajně v noci z 27. na 28. září roku 935 (některé prameny uvádějí 929 – odborné bádání toto datum ale již opustilo). Jak dokládá Dušan Třeštík, pravděpodobnější datum narození je po roce 960. Třeštík sám také sladil Kosmovo tendenční líčení s pravděpodobnými životními osudy Boleslavova syna.

Otec jej v důsledku pokání určil do kněžského stavu a poslal ho studovat do kláštera sv. Jimrama do Řezna, kde posléze složil Kristián – Strachkvas mnišské sliby. Buď zde, nebo dle Třeštíka spíše v Praze, také Kristián sepsal tzv. Kristiánovu legendu (latinsky Vita et passio sancti Wenceslai et sancte Ludmile ave eiusŽivot a umučení svatého Václava a svaté Ludmily, báby jeho). Toto latinsky psané dílo se stalo jedním ze základních historických pramenů českých středověkých dějin, které jeho první propagátor Josef Pekař označil za "nejstaří kroniku českou". Strachkvas se měl stát nástupcem sv. Vojtěcha, ale při svěcení na pražského biskupa jej popadl záchvat a zemřel. Podle jiné z teorií na tento záchvat nezemřel, ale naději na vysvěcení biskupem definitivně ztratil, v očích tehdejší společnosti byl diskvalifikován, neboť si epileptický záchvat (o němž uvažuje Třeštík) neuměla vysvětlit a odtud pak vedla cesta ke Kosmovu líčení posednutí Strachkvase démonem. Poslední pravděpodobnou stopou po něm byl wolfenbüttelský rukopis svatováclavské legendy, který dala někdy před 1006 pořídit „královna“ vdova Emma, v němž byla obrazová výzdoba pořízena podle Kristiánovy legendy a pravděpodobně i pod jeho vlivem.

23.Srpen 2008

Karlsruher SC

Německá fotbalová Bundesliga - Karlsruher SC

Německá fotbalová Bundesliga (německy Fußball-Bundesliga) je nejvyšší fotbalovou soutěží v Německu. V současnosti ji hraje 18 týmů.

Karlsruher SC je tradiční klub německé Bundesligy, sídlící v Karlsruhe. Klub Karlsruher SC byl založen roku 1894. Hřištěm klubu je Wildparkstadion s kapacitou 32 306 diváků. V sezóně 2006-2007 postupuje do Bundesligy z 1. místa 2. Bundesligy.

Karlsruhe je město s přibližně 280 000 obyvateli ležící na břehu řeky Rýn na jihozápadě Německa ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko blízko německo-francouzských hranic.

Město je jedním z největších evropských měst založených podle návrhu z rýsovacího prkna. Založeno bylo roku 1715 markrabětem Karlem III, který se rozhodl přesídlit ze své středověké, stísněné rezidence Durlach (dnes největší části města Karlsruhe) do nově postaveného otevřeného moderního města, jehož ulice se budou vějířovitě rozbíhat od jeho zámku. V plánu bylo 32 ulic, většina z nich přežila dodnes.

Karlsruher SC
Jméno klubu Karlsruher Sport Club von
1894 Mühlburg-Phönix e. V.
Přezdívka KSC
Založen 1894
Stadion Wildparkstadion
Kapacita 32 306
Předseda Hubert H. Raase
Trenér Markus Schupp
Soutěž Bundesliga
2006-07 1. místo (postup)
DresDresDres
Dres
Dres
 
Doma
DresDresDres
Dres
Dres
 
Venku

13.Srpen 2008

Bitva u Lepanta 1571

Bitva u Lepanta byla poslední velkou bitvou veslových lodí. Proběhla 7. října 1571 u řeckého ostrova Naupaktos (Lepanto). Střetla se v ní loďstva Svaté ligy a osmanské říše. Bitva skončila vítězstvím Svaté ligy.

Trváni: 7.října 1571

Místo: pobřeží Řecka u Lepanta

Výsledek: vítězství Svaté ligy

SVATÁ LIGA - Španělské království, Benátká republika, Papežský stát, Maltézský řád, Janovská republika  x  OSMANSKÁ ŘÍŠE

Velitelé: don Juan dAustria, admirál Barbarigo +, admirál Andrea Doria  x  Ali Paša + , Uluch Ali,  paša Scirocco

Od roku 1566 vládl v osmanské říši sultán Selim II., slabý panovník který se věnoval především dvorským radovánkám. Stát řídil jeho vezír Sokolu Mehmed Paša, schopný voják i úředník. Cílem vezírovy politiky byla především stabilizace vnitřních poměrů v říši a udržení značných územních zisků z dob Selimových předchůdců. Výbojům se spíše vyhýbal. Důkazem toho je řada mírových smluv s Maxmiliánem II., Persií, Polskem, Francií a Benátskou republikou. V rozporu s touto politikou a patrně bez vezírovy účasti bylo tedy obsazení Kypru, který byl tehdy benátskou državou. To vyvolalo vznik tzv. Svaté ligy, aliance Španělska, papežského státu a Benátek. Další křesťanské státy se do ní nezapojily. V Anglii a Nizozemsku probíhala tehdy reformace, Francie byla tradičním nepřítelem Habsburků.

Loďstvo Svaté ligy, kterému velel don Juan de Austria, vyplulo 16. září ke Korfu a odtud 3. října ke Korintskému zálivu. S tureckým loďstvem pod vedením Aliho Paši se setkalo ráno 7. října 1571. Obě flotily se rozestavily do dlouhých linií se zálohami za středy formací. Flotilu Svaté ligy tvořila dvě křídla po 50 galérách, střed se 62 galérami a 30 galér zálohy. Před formací pak plulo 8 velkých galér a 6 galeas, aby zahájily boj ostřelováním nepřítele a pokusily se prorazit jeho linie. Bitvu zahájilo turecké loďstvo. Pravé křídlo které vedl paša Scirocco zaútočilo na benátské galéry admirála Barbariga. Osm jich potopilo a admirál byl smrtelně raněn. Turci začali levé křídlo nepřítele obkličovat. Část tureckého levého křídla se vklínila mezi střed a pravé křídlo křesťanů, ti tomu čelili nasazením zálohy. Ve středu bojiště se střetly velitelské lodě. Křesťanům se dvakrát podařilo vniknout na palubu lodě Ali Paši, ale byli opakovaně odraženi. Teprve když Ali Paša zahynul po zásahu kulkou, byl útok křesťanů úspěšný. Benátčané na levém křídle odvrátili turecký útok a zatlačili část nepřátelských galér na mělčinu. Na opačném křídle naopak vítězily turecké lodě. Teprve zmatek vyvolaný porážkou velitelské lodě Aliho Paši zvrátil průběh bitvy ve prospěch Svaté ligy.Večer již bylo o vítězi rozhodnuto. Uluch Ali vedl zbytky turecké flotily k Dardanelám. Vítězství u Lepanta byla v Evropě svorně katolíky i protestanty považováno za zázrak.

Battle of Lepanto 1571.jpg

Přes poměrně jednoznačné vítězství Svaté ligy neměla bitva větší vliv na rozložení sil ve Středozemním moři. Spojenci nedokázali úspěchu využít, a tak bylo osmanské loďstvo brzy obnoveno. Už v roce 1573 byly Benátky donuceny uzavřít mír, vzdát se Kypru a zaplatit válečnou náhradu ve výši 300 000 dukátů. V dalším roce 1574 donutil admirál Sinan Paša Španěly opustit Tunisko a to se stalo osmanskou provincií. Nicméně po bitvě u Lepanta již Turecko nikdy nedosáhlo takového mocenského postavení, zvláště na Středozemním moři, jaké mělo v 16.století.

Juan de Austria

Don Juan de Austria (24. února 15471. října 1578) byl levoboček Karla V., císaře Svaté říše římské a krále španělského a Barbary Blombergové. Španělský král Filip II. jej uznal za svého polovičního bratra a udělil mu titul El Infante (princ).

Filip chtěl, aby jeho Juan nastoupil církevní dráhu, ale ten byl příliš bujný a příliš toužil po vojenské kariéře, takže se nakonec stal vojevůdcem. Nejdříve se zabýval bojem s piráty (1568) a protože se osvědčil, bylo mu svěřeno velení při tažení proti povstání morisků v Grenadě. Uspěl i zde a v roce 1571 se již jako uznávaný vojevůdce stal velitelem flotily Svaté ligy, což byla aliance Janova, Benátek, Španělska a papežského státu proti Osmanské říši. 7. října 1571 rozdrtil osmanskou flotilu v bitvě u Lepanta, čímž zarazil tureckou rozpínavost ve Středomoří. Toto vítězství značně zvyšilo jeho sebevědomí, leč jeho bratr sledoval jeho vzrůstající popularitu s nechutí. V roce 1576 jej jmenoval guvernérem Španělského Nizozemí. Jeho politika vedla k silnému povstání, které mu znemožnilo uskutečnit jeho plán oženit se s Marií Stuartovnou a dobýt Anglii. Při potlačování nizozemské revoluce postupoval s velkou brutalitou, k cíli to však nevedlo. V roce 1578 náhle zemřel, pravděpodobně na tyfus.

10.Srpen 2008

Bitva u Marathonu 490 př.kr.

Bitva u Marathonu (12. září 490 př. n. l.) mezi Peršany a Athéňany byla výsledkem Dareiova pokusu podrobit si vojenskou mocí evropské Řecko. Skončila porážkou Peršanů a završila první fázi řecko-perských válek.

Místo: Marathon, Řecko.

Výsledek: vítězství Athén.

PERSKÁ ŘÍŠE  X  ATHÉNY, PLATAJE.

Velitelé: Dátis, Artafernés  X  Miliadés, Kallimachos.

Síly: Persie - 20 000 až 30 000 mužů  X  Athény - 10 000 mužů , Plataje - 600 mužů. 

Ztráty: Persie - 6 400 mužů  X  192 mužů.

Bitva se odehrála při pobřeží na úzké planině u Marathonu. Střetly se v ní invazní síly Peršanů ( 20 – 30 tisíc mužů ) s armádou Athén posílenou asi o 1000 Platajských ( celkem 10 - 11 tisíc mužů ). Velitelem řeckých vojsk byl Kallimachos, plán bitvy vypracoval Miltiadés. V čele Peršanů stáli Dátis a Artafernés.

Řekové, lépe vyzbrojení – měli kvalitnější zbraně i brnění, zahájili bitvu prudkým útokem. Vzdálenost mezi oběma vojsky překonali během, aby dali co nejméně času perským lučištníkům a zároveň zvýšili svou údernou sílu. V souladu s plánem přitom posílili svůj útvar na stranách šiku. Výsledek byl pro Peršany tragický. Jejich lučištníci a elitní jednotky sice zastavili a posléze zatlačili střed řecké formace, avšak křídla se pod řeckým náporem zhroutila. Když si Peršané uvědomili, že jsou obkličováni, dali se na útěk, ovšem ty nejlepší jednotky, úspěšně bojující ve středu bojiště, už uniknout nemohly a byly zmasakrovány. Peršané uprchli na lodě a pokusili se obsadit Athény, avšak athénská armáda se stihla domů vrátit včas.

Během bitvy padlo 192 Řeků a zhruba 6400 Peršanů.

Výsledek střetnutí běžel oznámit z Marathonu do Athén řecký voják jménem Feidipidés, který v cíli své cesty se slovy „Zvítězili jsme“ vyčerpáním zemřel. Po tomto exemplárním sportovním výkonu athénského vojenského posla byla pojmenována olympijská disciplína maratonský běh (maraton). Nutno dodat, že zmíněný Feidipidés měl několik dní před tímto během z Marathonu do Athén podobnou misi, a to dvakrát po 224 km (s poselstvím z Athén do Sparty a zpět), tedy celkem 448 km.

Plataje - město v Boiótii, ve středním Řecku. Bylo rivalem Théb a spojencem Atén. Poblíž města se roku 479 př. n. l. odehrála jedna z klíčových bitev řecko-perských válek, jejíž výsledek odradil Peršany od dalších velkých dobyvatelských akcí.

Miltiadés Mladší (kolem 550 př. n. l. – asi 489 př. n. l.) byl athénský vojevůdce a politik, jeden z hlavních aktérů řecko-perských válek, vítěz bitvy u Marathonu.

Svou kariéru zahájil někdy v letech 524516 př. n. l., kdy se stal za podpory Peisitratovců tyranem thráckého Chersonésu a vystřídal tak v této funkci svého strýce Miltiada Staršího. Po potlačení iónského povstání se vrátil do Athén, kde začal organizovat obranu před očekávaným útokem vojsk perského krále Dareia I. Především díky jeho taktice nakonec Athéňané porazili Peršany roku 490 př. n. l. u Marathonu. V této bitvě nechal Miltiadés hlavní části svého vojska soustředit na křídlech a tím zůstal oslabený střed. Ten jednotky vojevůdce Dátida sice prolomily, ale obě křídla se otočila, Peršany uzavřela a Miltiadés tak bitvu vyhrál. Dodnes se někteří historikové přou o to, zda šlo o náhodu, ale podle dochovaných pramenů se zdá, že spíše nikoliv. Po svém marathonském vítězství byl Miltiadés povolán do čela námořní flotily, která měla obnovit athénský vliv v Egejském moři. Avšak při obléhání ostrova Paru byl Miltiadův útok odražen a on sám zraněn.

Po návratu do Athén jeho neúspěchu využili Alkméonovci, nařkli ho ze snahy o tyranidu a požadovali dokonce jeho smrt. Nakonec musel zaplatit „pouze“ pokutu, která byla obrovská – 50 talentů, a na následky svého zranění z Paru zemřel ve vězení. Byl pohřben na planinách u městečka Marathónu a teprve jeho syn Kimón očistil jeho památku. Úctu k Miltiadovi projevovala řada současníků, např. Feidiás či Themistoklés.

Dareios I. (staropersky Dárajavauš; kolem 550 př. n. l. – listopad 486 př. n. l.) byl perský velkokrál z rodu Achaimenovců vládnoucí v letech 522486 př. n. l. Pocházel z mladší, Ariamnovy větve rodu, která se od hlavní linie oddělila po polovině 7. století př. n. l. Jeho otcem byl Hystaspés (Vištáspa), dědem Arsamés (Aršáma) a praprapradědem Achaimenés (Hachámaniš), zakladatel dynastie. Do dějin se Dareios zapsal hlavně jako skvělý organizátor a stavebník, méně už jako zdatný vojevůdce, i když ani v tomto ohledu nebyl zdaleka neúspěšný.

Dareios obdržel jako všichni příslušníci perské nobility odpovídající vzdělání. Jeho kariéra před nástupem na trůn není příliš známa, ví se jen, že ho král Kambýsés jmenoval svým kopiníkem a že v této funkci se zúčastnil výpravy do Egypta v roce 525 př. n. l.

V Egyptě se Dareios patrně pohyboval stále v Kambýsově blízkosti a tam ho také stejně jako ostatní dvořany zastihla zpráva, že se v centrální Persidě pozdvihl proti králi jeho bratr Smerdis, někdejší místodržitel na Východě. Výprava musela být na jaře 522 př. n. l. přerušena, aby se veškerá vojenská moc obrátila proti uzurpátorovi, o jehož aktivitách se nevědělo nic bližšího. Cestou na východ však Kambýsés nešťastnou náhodou zahynul, aniž by zanechal legitimního dědice.

Podle Hérodotova podání i perských pramenů nebyl vzbouřencem ve skutečnosti Smerdis, jehož dal Kambýsés již dříve tajně zavraždit, ale jistý mág jménem Gaumáta. Ten byl prý pravému Smerdiovi mimořádně podobný a nahrávaly mu i uvolněné poměry v jádru říše, vyvolané královou dlouholetou nepřítomností v zemi. Dareios, který spolu s jinými urychleně spěchal do vlasti, se nyní za nepříliš jasných okolností rozhodl, že proti Smerdiovi/Gaumátovi vystoupí. Pomáhalo mu přitom šest jeho druhů – Otanés (Utána), Góbryas (Gaubaruva), Intafernés (Vindafarná), Megabyxos (Bagabuchša), Hydarnés (Vidarna) a Ardumanis (Ardumaniš). Dne 29. září 522 př. n. l. pronikli všichni do pevnosti Sikajauvatiš v Médii, kam se uchýlil dvůr, přemohli stráže a mága zavraždili. Dareios se stal novým velkokrálem a přeskočil tak vlastně v následnickém pořadí svého otce i děda, kteří byli v době převratu ještě naživu. Svůj popis událostí vtělil Dareios do několika monumentálních nápisů, z nichž nejznámější se dochoval v Behistunu (je psán persky, akkadsky a elamsky). Řeckou verzi podávají především Hérodotos a Ktésiás.

Achaimenovská monarchie, kterou Dareios koncem roku 521 př. n. l. ovládl, byla rozlehlým státním útvarem, vůbec největším, jaký do té doby na Předním východě vznikl. Perské državy se táhly od Egypta a Malé Asie na Západě až k hranicím dnešního Afghánistánu a od toku Amudarji až po Perský záliv. Z dnešního pohledu by se mohlo zdát kontraproduktivní už tak těžko ovladatelný stát dále rozšiřovat. Starověké říše však ke svému „životu“ potřebovaly expanzi, protože jen tak se dal udržovat respekt vůči královské moci, poslušnost vazalů a koneckonců i „ekonomická stabilita.“ Výboje znamenaly příliv otroků z dobytých území, rozšíření obchodních kontaktů a v neposlední řadě i odměny pro vojsko a dvořany, jimiž si král vykupoval jejich loajalitu. Není tedy příliš překvapivé, že jakmile to poměry dovolily, přistoupil k výbojným tažením i Dareios.

Jeho politika byla relativně úspěšná na Východě, kde „milostí Ahura Mazdovou“ posunul perské panství až k hranicím Indie. Naproti tomu na Západě se mu podařilo dosáhnout jen dočasných nebo vůbec žádných zisků. Začalo to již tažením proti nomádským Skythům, etniku íránského původu, které obývalo kraje mezi Dunajem a Donem na dnešní Ukrajině. Dareios se proti nim vypravil kolem roku 513 př. n. l., a třebaže pronikl hluboko do jejich území, nedokázal je přimět k rozhodující bitvě. Nakonec raději odtáhl, aby se příliš nevzdálil od svých základen a zásobovacích tras. Ještě hůře dopadla konfrontace s řeckými městskými státy, která začala jako vnitroperská záležitost a skončila jako regulérní válka s bojovným sousedem říše. Prapůvod konfliktu sahá do časů Kýra Velikého, kdy Peršané ovládli mnoho řeckých osad v Malé Asii, stojících do té doby pod vlivem lýdské říše krále Kroisa. Achaimenovská správa se sice vyznačovala mírností a tolerancí, řada objektivních i subjektivních příčin však maloasijské Řeky stavěla proti novým pánům – to v letech 500/499 př. n. l. vedlo k tzv. iónskému povstání obchodních osad.

Peršané odboj potlačovali několik let, dokonce kvůli němu vystrojili zbrusu nové válečné loďstvo. Když byl konečně obnoven pořádek, Dareios se rozhodl využít příhodné chvíle a podmanit si i dosud nezávislé evropské Řecko, jehož samostatnost mohla podněcovat perské poddané k dalším revoltám. Jako záminka mu posloužil fakt, že povstání v Malé Asii podporovala dvě města v Evropě: Eretrie a Athény. Válka začala roku 492 př. n. l., kdy si vojevůdce Mardonios podmanil Thrákii a Makedonii – velká část perského loďstva však během výpravy ztroskotala u Athosu. V roce 490 př. n. l. vyrazila do boje nová expedice, vedená významným velmožem Dátidem a královým synovcem Artafernem. Při ní Peršané dobyli Eretrie a její obyvatelstvo deportovali do Elamu, střetnutí s Athéňany však pro ně dopadlo špatně – zkušený vojevůdce Miltiadés porazil a zahnal na útěk jejich vojsko u Marathonu (září 490 př. n. l.). Přestože bitva neznamenala z vojenského hlediska žádnou katastrofu, velmi posílila řecké sebevědomí, což mělo mít v budoucnu vážné následky.

Dátis (staropersky Dátiça, elamsky Datija) byl perský vojevůdce médského původu a jeden z hlavních aktérů řecko-perských válek v 5. století př. n. l. Jeho životní data nejsou přesně známa.

Dátida pověřil perský velkokrál Dareios I. roku 490 př. n. l. zvláštním úkolem: měl vést trestnou expedici proti řeckým městům v Evropě, která podporovala iónské povstání v Malé Asii. Druhým velitelem výpravy byl ustaven Dareiův synovec Artafernés, syn stejnojmenného sardského satrapy. Během plavby Egejským mořem si Dátis podrobil Rhodos a Naxos, navštívil Apollónův chrám na Délu a nakonec přistál s flotilou u řeckého pobřeží. Město Eretrie bylo vypáleno, jeho obyvatelstvo podle pozdního Platónova výkladu zotročeno. Pak se Dátis soustředil na útok proti Athéňanům, jimž chtěl znovu dosadit za vládce vyhnaného tyrana Hippia. Ale Řekové se jeho jednotkám poblíž Marathonu postavili a pod Miltiadovým vedením jim uštědřili těžkou porážku. Tím Dátidova výprava fakticky ztroskotala – o dalších osudech velitele pak prameny mlčí.

Battle of Marathon Greek Double Envelopment.png

Řecké ( modrá barva ) a Perské ( červená barva ) síly v bitvě u Marathonu.

Athény na mapě státu

Athény  hlavní město a politické, hospodářské a kulturní středisko dnešního Řecka, byly osídleny již v neolitu. Vždy byly centrem řeckého světa, řecké filozofie (Sókratés, Platón) a umění (dramata, Akropolis). Ale v roce 338 př. n. l. byly poraženy Filipem II. Makedonským. Za doby helénské jejich politický a ekonomický význam značně poklesl. Za byzantské éry byly Athény provinčním městem, v roce 267 n. l. byly vypleněny při nájezdu germánských herulů. Mnoho historiků považuje období antického Řecka za základní složku vzniku moderní civilizace. Po turecké nadvládě zaznamenalo město nový rozmach až v roce 1834, kdy se stalo hlavním městem novodobého řeckého státu.

Jednou z největších vymožeností Athén bylo, že athénští občané se mohli volně zapojovat do správ veřejných záležitostí. Dnes tento systém vlády známe pod názvem demokracie, vláda lidu. Ale na rozdíl ode dneška nesměly volit ženy a otroci. Odlišné od dnešní doby jsou také věkové hranice. V Athénách byli považováni za občany a mohli volit pouze muži starší třiceti let. Dříve mohli rozhodovat o vině či nevině obžalovaného občané. V dnešní době o tom rozhoduje soud, státní zástupce. Obviněný má právo na svého advokáta, obhájce.

Škola byla jen pro chlapce, což je v dnešních Athénách nepředstavitelné. Bylo důležité naučit se dobře hrát na hudební nástroj, protože hudba byla součástí každé slavnosti a oslavy. Hlavní předměty vyučování byly čtení, psaní a hudba. Hned vedle učebny se nacházela také palaistra, prostranství pro tělesnou výchovu. V Athénách bylo důležité umět číst, protože všechny zákony byly vytesané do kamene. Slova byla psána bez mezer a bez rozdělovacích znamének.

Děti se také učily číst díla velkých básníků, jako například Homéra. Psalo se na voskové tabulky, jejichž povrch se mohl vyhladit a znovu použít k psaní. Dívky se učily spíš pečovat o domácnost.

Athéňané považovali bohy za mocné bytosti, které lidem mohou uškodit nebo pomoci. Věřilo se, že nejvýznamnější bohové žijí na hoře Olympu na severu Řecka. Počítali k nim Dia, nejvyššího boha, Héru, jeho manželku, Afrodítu, bohyni lásky, Poseidóna, boha moře a původce zemětřesení. Bohům se obětovala zvířata nebo víno a doufalo se v jejich přízeň.

Athéna byla bohyní moudrosti a vítězné války. Athéňané věřili, že olivy do jejich města přinesla ona. Řada lidí věřila, že nemoci jsou způsobovány bohy a že pro jejich odvrácení jsou důležité modlitby a oběti. Města mezi sebou soutěžila, které z nich postaví větší a lépe vyzdobený chrám. Uvnitř chrámu Parthenónu v Athénách býval uložen městský poklad. Uprostřed byla socha bohyně Athény, která byla pokrytá zlatem a jejíž tvář byla ze slonoviny. Řecké chrámy byly vždy obklopeny sloupy z mramoru. Stejně jako je Pražský hrad dominantou Prahy, je Akropolis dominantou Athén. Tato pozoruhodná stavba byla pevností jak ve starověku, tak i ve středověku. Muzeum v Akropoli dnes patří mezí nejkrásnější a nejbohatší archeologické světové sbírky. Centrum antických i dnešních Athén tvoří starověká Agora, podivuhodná architektonická památka. Dříve, ještě za dob největší slávy, zde stály administrativní budovy, chrámy i soudy. Tady se nakupovalo, prodávalo, dělala se politika a pomlouvala vláda. V dnešních Athénách se už nesetkáme s podobným slepým zbožňováním a uctíváním, ale většina lidi je pravoslavného vyznání. Dodržují striktně dané církevní svátky, půst, nedělní mše atd. Také jsou nepřípustné sňatky lidí různého náboženského vyznání. Život v Athénách podléhá stále více tlakům moderního světa a přizpůsobuje se jim, a to i v otázce náboženství.

Války a povstání byly častým jevem na území dnešních Athén. Řekové byli vždy dobrými námořníky s vlastním loďstvem. K jednomu z největších athénských námořních vítězství došlo u ostrova Salamíny roku 480 př. n. l. Peršané zaútočili na Řecko s velkým loďstvem. Athéňanům se podařilo vlákat perské lodě do úžiny a zničit je. O řeckých lodích se můžeme poučit z maleb na keramice a z vyobrazení na mincích, která oslavovala námořní vítězství.

30.Červenec 2008

Obléhání Milána 1158

Obléhání Milána (6. srpna - 8. září 1158) - v důsledku obléhání Milána, v němž se vyznamenali čeští bojovníci, se město vzdalo. Český kníže Vladislav II. byl za odměnu korunován českým králem.

SITUACE - Situace v Itálii se roku 1156 začala komplikovat, říši především znepokojovaly bojové akce Řeků v jižní Itálii a neposlušnost Milána. To pohnulo říšská knížata k souhlasu k tažení do Itálie. Koncem května 1156 navíc porazil sicilský král Vilém I. Byzantince a papež Hadrián IV. uzavřel s Vilémem I. smlouvu. To vše značně omezovalo další východiska císařské politiky.

Na říšském sněmu ve Wormsu na přelomu března a dubna 1157 přislíbila říšská knížata svou účast na novém tažení do Itálie, přítomni byli i někteří italští odpůrci Milána. Císař Fridrich I. Barbarossa se snažil o zajištění širší podpory plánované akce. Podpořil ho český kníže Vladislav, uherský král Gejza II., polský král Boleslav IV., anglický král Jindřich II. a přísahu složili i italští reprezentanti vysokého říšského duchovenstva. Nedůvěru vyjadřoval francouzský král Ludvík VII., proti byl i papež. Milán se však ani pod tlakem nepodvolil. Tažení zahájil Fridrich roku 1158 přechodem Brennerského průsmyku. Měl k dispozici rozsáhlou vojenskou sílu. Významnou součástí Fridrichovy armády se stalo české vojsko vedené knížetem Vladislavem II. Díky činnosti císařských legátů byl prvotní postup rychlý a bezproblémový. Tato armáda dospěla k hlavní obranné linii Milána - řece Addě 23. července, kde se zastavila, protože mosty byly zničené. Dva čeští rytíři - Odolen a Bernard, hnáni vidinou kořisti, přeplavali řeku, což se stalo inspirací pro další. Vladislav II. poručil udeřit do bubnů a jeho vojsko se dalo do pohybu. Překvapení Milánských bylo dokonalé. Když se pokusili zabránit přechodu vojska přes řeku, české vojsko již stálo na druhém břehu a bez námahy útok nepřítele odrazilo. Překročením Addy byla českou zásluhou rozhodnuta bitva o přístupy k Milánu.

OBLÉHÁNÍ MILÁNA - Dne 6. srpna 1158 zahájily říšské jednotky obléhání Milána a připojily se k nim i kontingenty z říšské části Itálie. K souvislému obléhání však nestačila ani císařova armáda, kterou se Fridrich rozhodl rozdělit do sedmi sborů, střežící každou ze sedmi městských bran. Italové se pokusili rozdrtit protiútokem sbor vedený císařovým bratrem Konrádem, ovšem díky české jízdě vedené osobně knížetem Vladislavem, se podařilo pohromu odvrátit. Vladislav dokonce údajně zabil vůdce Milánských, zvaného Decius. Za tuto pomoc, která rozhodla možnost pokračovat obléhání, se českým vojskům dostalo od císaře uznání. Češi si získali u Miláňanů respekt a nepokoušeli se na ně z brány sv. Dionýsia zaútočit. Ve snaze sjednat co nejmírnější podmínky kapitulace se pokusili požádat českého knížete o zprostředkování jednání s Fridrichem. Kapitulace Milána byla vyjednána 1. září 1158. Milán musel zaplatit vysokou pokutu (9120 hřiven stříbra), byla mu odňata regália a zakázána stavba falce, město si mohlo nechat opevnění a podrželo si právo volit své konzuly, které však musel potvrdit císař. Dne 8. září se konal velkolepý kapitulační akt. Český kníže Vladislav II. byl za odměnu osobně korunován císařem Fridrichem I. Barbarossou českým králem a jako král se nazýval Vladislav I. Češi získali velkou kořist a vrátili se do země s velkou slávou.

DŮSLEDKY - Z tažení přivezl nový český král znak lva. Úspěch se obrazil i v založení komendy řádu johanitů v Praze, výrazem slávy a moci se stala i stavba prvního kamenného mostu - Juditina přes Vltavu v Praze. V kapli sv. Jana Křtitele v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha stojí jedna z nejstarších památek původního vybavení kostela. Je to tzv. milánský nebo jeruzalémský svícen. V roce 1158 svícen pravděpodobně obdržel - nebo ukořistil - český král Vladislav I. při obléhání Milána a po svém návratu jej daroval Svatovítskému chrámu. Původní dřík byl zřejmě zničen při plenění kostela Němci v roce 1279 a poté nahrazen novým. Ten se však již svou krásou nevyrovnal starému dříku, jak při první zmínce o svícnu v roce 1314 ve své kronice píše Dalimil. Roku 1641 dal vratislavský biskup Leopold Wilhelm na původní nohu postavit nový dřík kandelábrovitého tvaru s figurou beránka. Ramena jsou zakončena poprsími českých světců.

Vladislav II. (cca 111018. ledna 1174, Meerane) byl český kníže od roku 1140 a od roku 1158 do roku 1172 druhý český král z rodu Přemyslovců.

Nejstarší syn Vladislava I. a Richenzy z Bergu prožil dobrodružné mládí. Za vlády svého strýce Soběslava I. neměl naději na trůn, odešel tedy roku 1133 do Bavorska, snad k příbuzným. V roce 1136 měl vést pomocný oddíl, který český kníže poskytl císaři; Vladislav přijal peníze na výpravu a uprchl do Uher.

KNÍŽE - Po smrti strýce Soběslava I. se jeho postavení zásadně změnilo. Roku 1140 byl velmoži povolán na knížecí stolec, přestože sami přijali před dvěma lety za nástupce syna Soběslava I., rovněž Vladislava. Vladislav byl vlastně kompromisní volbou a římský král nynější volbu českých velmožů potvrdil. Jednalo se o další porušení stařešinského nástupnického zákona (který jak vidno stejně prakticky neexistoval), podle něhož měl na trůn jako nejstarší Přemyslovec nastoupit Konrád II. Znojemský. V dubnu získal Vladislav od Konráda III. Čechy v léno. Už tehdy byl Konrádovým příbuzným, protože jeho manželka Gertruda Babenberská byla císařovou nevlastní sestrou. Nový kníže projevil nečekanou ráznost a vladařské schopnosti. Již roku 1142 se odehrál pokus o jeho svržení. Vladislav prohrál bitvu s vojskem moravských údělníků u Vysoké na Čáslavsku a poté spěchal ke Konrádovi pro pomoc, zatímco Prahu hájili před Konrádem Znojemským manželka Gertruda a bratr Děpolt I. (spisovatel Adalbert Stifter použil tyto události z počátků Vladislavovy vlády jako kulisu ke svému historickému románu Vítek). S pomocí římského krále se pak Vladislav udržel na trůně. Situaci v zemi pomohl uklidnit papežský legát Guido. Vladislav se tak mohl vydat s Konrádem III. v roce 1147, kdy už byly poměry v zemi stabilizované, na II. křížovou výpravu do Palestiny. Panovník absolvoval pouze část cesty, dorazil do Cařihradu. Zpáteční cestu volil přes Kyjev a Krakov a v létě 1148 se vrátil domů.Po smrti své první manželky Gertrudy Babenberské se Vladislav v roce 1153 podruhé oženil s Juditou, dcerou Ludvíka I. Durynského a sestrou Ludvíka II. Durynského.

KRÁLOVSKÝ TITUL - Po nástupu Fridricha Barbarossy na římský trůn se vztahy ochladily, jelikož nový císař favorizoval potomky Soběslavovy. Poměrně záhy však oba muži našli k sobě cestu; ukazuje to jak Vladislavův druhý sňatek (s Juditou Durynskou), tak jeho taktika po Barbarossově římské jízdě v roce 1155. Vladislav II. byl na sněmu v Řezně 11. ledna 1158 korunován královskou korunou. Tento akt byl ale jednoznačně výhodnější pro Barbarossu. Získal pomoc a nic jej to nestálo. Vladislav tak jako druhý Přemyslovec (po Vratislavu II.) získal královskou hodnost, byť oba jen za věrné služby císaři. Snad byl jeho titul dědičný (prameny nedovolují jednoznačný soud) – alespoň Vladislav sám ho tak chápal – nicméně udržet ho se pod trvalým tlakem Říše nepodařilo. Jeho syn byl opět jen knížetem.

POLITIKA - Král Vladislav po obdržení titulu doprovázel osobně císaře do Itálie a v bitvě u Milána vynikl svou statečností. V šedesátých letech se výtečně uplatnil v uherských sporech. Po smrti biskupa Daniela v roce 1167 se vztah mezi římským císařem a českým králem začal kalit, zejména když se Vladislavův syn Vojtěch stal příštího roku salcburským arcibiskupem. Stalo se tak totiž bez souhlasu císaře a Vojtěch se navíc přiklonil na stranu necísařského papeže. Post si neudržel, i když Vladislav za to nabízel značné sumy. Roztržka s císařem Vladislava oslabila při řešení nástupnické otázky. Dlouhá Vladislavova vláda přinesla českým zemím nemalý rozkvět. Jeho rodinné a politické styky se zahraničím otevřely cestu mnohým kulturním vlivům, které přicházely do Čech ze západu. Na počátku Vladislavova panování se v Čechách usadily tzv. reformované řády, premonstráti a cisterciáci, později i johanité. Byla založena řada klášterů (Strahov, Plasy, Pomuk, Želiv, Doksany). V Praze nechal v letech 11601172 postavit kamenný most. Protože se tak stalo z popudu královy druhé ženy Judity Durynské, dostal jméno Juditin. Na druhé straně se pouze dynastické motivy ztotožnění s politikou říše ukázaly jako příliš úzké. Dokazuje to následující čtvrtstoletý úpadek panovnické moci, s Vladislavovou vládou nerozlučně spojený.

DURYNSKÝ EXIL - Poněkud smutně vyznívá konec Vladislavovy vlády. Ve snaze zajistit nástupnictví svému nejstaršímu synu Bedřichovi rezignoval Vladislav koncem roku 1172 na svůj úřad a uvedl syna jako českého knížete. Neučinil tak ani cestou sněmovního shromáždění, ani přijetím knížectví od císaře. Ve strahovském klášteře si upravil obydlí na dožití. Vladislavovo ztotožnění s politikou říše ovšem Bedřichovi neusnadňovalo složitou situaci uvnitř početné přemyslovské dynastie. Starý král dokonce musel opustit Čechy a odebrat se do Durynska, na statky své druhé manželky, kde v Meerane již v lednu 1174 zemřel. Byl pohřben v míšeňské katedrále, později byly jeho ostatky přeneseny do Strahovského kláštera konventního chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Začal 25 let trvající boj o post českého knížete. O nejvyšší post v zemi se hlásili také synové Soběslava I. – na Přimdě vězněný Soběslav (II.), nejstarší tehdy žijící Přemyslovec, Oldřich a Václav. Oporu našli u císaře Fridricha I. Barbarossy (Vladislav II. očividně přecenil vděk císaře, kterému léta věrně sloužil), který v září 1173 zbavil Bedřicha moci. Ten musel ustoupit ve prospěch Soběslava II., který se stal knížetem.

Fridrich I. Barbarossa (Rudovous) (asi prosinec 112210. červen 1190, řeka Salef v dnešním Turecku) byl římský císař (1152 – 1190) z rodu Štaufů, syn Fridricha II. Švábského, a Judity dcery bavorského vévody Jindřicha Černého z rodu Welfů.

Fridrich byl významný panovník, jenž většinu života prožil v konfliktu s městy v Itálii. Podmanit si zcela Itálii se mu ale nikdy nepodařilo. Dále řešil problémy ve vyjasňování pozic císařství ke kléru a papežství, které prožívalo schizma (11591177) a v řešení vztahů mezi císařem a šlechtou (např. sesazení bavorského a saského vévody Jindřicha Lva v roce 1180). Za jeho vlády získali velký vliv zkušení ministeriálové. V otázkách pojetí vlády se obrátil k tradicím antické říše a začal využívat římské právo, které se v té době rozvíjelo na území Itálie a obnovil jeho studium.

  • 4. března 1152 byl zvolen ve Frankfurtu římským králem
  • březen 1153 - rozvod s Adélou z Vohburgu
  • 18. června 1155 - císařská korunovace v Římě
  • 17. června 1156 - ve Würzburgu se oženil s Beatricí Burgundskou
  • 11581168 boj s Milánem
  • 1159 boj proti Cremě
  • 1162 Milán se vzdal císaři, byl vyklizen a zničen
  • 1165 za podpory vzdoropapeže Paschala III. nechal kanonizovat císaře Karla Velikého
  • 1167 císař byl nucen z Itálie uprchnout
  • 1176 poražen lombardskou ligou severoitalských měst, spojenou s papežem, u Legnana
  • 1177 ponižující smíření s papežem Alexandrem III. v Benátkách
  • 11771180 spor s vévodou Jindřichem Lvem
  • 1184 uzavření míru se severoitalskými městy v Kostnici
  • 1184 mohutná slavnost o Svatodušních svátcích v Mohuči
  • 11841186 tažení do Itálie
  • 1184 císař přislíbil účast na křížovém tažení do Svaté země
  • 27. března 1188 oficiálně přebírá křižácký závazek v Mohuči
  • 1189 ujal se vedení německé části třetí křížové výpravy, na které zahynul nešťastnou náhodou 10. června 1190 při přesunu přes řeku Calycadnus.
  • Fridrich I. Barbarossa

    Vilém I. (11317. května 1166), zvaný Špatný nebo také Zlý, byl druhým králem Sicílie. Vládl od otcovy smrti roku 1154 až do své vlastní. Byl čtvrtým synem Rogera II. Sicilského a Elvíry Kastilské, dcery Alfonse VI. Kastilského a jeho čtvrté ženy Isabely, dcery sevillského emíra.

    Vilémovo přízvisko „Zlý“ nemá žádnou oporu v historických událostech, je spíše vyjádřením zaujatosti historika Hugo Falcanduse a vrstvy baronů ke králi a vrstvě jeho úředníků. Je však zřejmé, že co do energie a charakteru zaostával za svým otcem a dával přednost polomuslimskému životu ve svých nádherných palácích v Palermu.

    Jako čtvrtý syn krále, neměl Roger původně žádné naděje na královský trům. Smrt jeho tří starších bratří v letech 11381148 však zcela změnila situaci. Když pak otec v roce 1154 zemřel, nebyl Vilém dostatečně připraven převzít jeho roli. Po převzetí moci zachoval administrativu tak, jak ji otec v posledních letech vybudoval. Pouze anglický kancléř Thomas Brun byl nahrazen kancléřem Maiem z Bari. Skutečná moc v království byla v první řadě v rukou tohoto úředníka. Z nízkého původu se vypracoval k titulům admirála, ammiratus ammiratorum nebo také Emír emírů. Maio pokračoval v Rogerově politice vyloučení šlechty z administrativních záležitostí a rovněž se snažil omezit přílišnou svobodu měst. Barony trpící pod královskou mocí podněcoval ke vzpouře papež Hadrián IV., o jehož uznání Vilém ani nežádal, ale i byzantský císař Manuel I. Komnenos a císař Svaté říše římské Fridrich I. Barbarossa. Na konci roku 1155 řecká vojska obsadila Bari, Trani, Giovinazzo, Andrii a Taranto a začala obléhat Brindisi. Vilémova armáda se vylodila na poloostrově, zničila řeckou flotilu a armádu v Brindisi a obsadila Bari. Papež Hadrián se s tím smířil a v Beneventu podepsal 18. června dohodu, v níž opustil rebely a uznal Viléma jako krále. Během léta 1157 vyslal Vilém mohutnou flotilu (164 lodí a 10 000 mužů), která vyplenila řecký ostrov Euboia a město Almyros. V následujícím roce uzavřel Vilém s Řeky mír. Tyto diplomatické úspěchy byly patrně dílem Maia. Na druhé straně království ztratilo své africké državy ve prospěch arabské dynastie Almohadů. Je však možné, že Maio sám radil tuto provincii opustit s ohledem na nebezpečí, které království hrozilo ze severu. Roku 1156 začala revolta ve Sfaxu (v dnešním Tunisu) a rychle se šířila. Pro její potlačení se nic nedělalo. Teprve v roce 1159 admirál Petr vedl mohutnou expedici se 160 loděmi proti Baleárským ostrovům, které byly v držení Saracénů. Se stejnou flotilou se pak snažil se osvobodit obléhanou Mahdii, avšak vrátil se zpět, aniž by došlo k bitvě. Petr v nemilost neupadl, ale již žádná expedice za udržením křesťanské Mahdie nebyla vyslána. Město padlo 11. ledna 1160.

    26.Červenec 2008

    Vancouver Canucks

    Vstup do NHL: 22. května 1970
    První sezóna: 1970-71
    Stadión: General Motors Place, 18.630 diváků
    Největší úspěchy: finále Stanley Cupu 1982, 1994
    Adresa: General Motors Place, 800 Griffiths Way, Vancouver, BC V6B 6G1

    Individuální rekordy jedné sezóny:Branky: 60 - Pavel Bure (1992-93, 1993-94)
    Asistence: 71 - Henrik Sedin (2006-07)
    Body: 110 - Pavel Bure (1992-93)
    Trestné minuty: 372 - Donald Brashear (1997-98)

    Vancouver je jedním ze šestnácti severoamerických měst, jejichž týmy se mohou pyšnit ziskem Stanley Cupu. Vybojovali jej však pro něj ještě hokejisté klubu Vancouver Millionairs v sezóně 1914-15, tedy ještě před vznikem NHL. Tento kdysi slavný klub nehrál nikdy v NHL. Díky hracímu systému Stanley Cupu však o tuto trofej bojoval jako vítěz Pacific Coast Hockey Association ve finále play off v letech 1918, 1921, 1922, 1923 a 1924. Až do roku 1970 panovala v NHL podivná anomálie, když 95 procent hráčů byli Kanaďané, ale z dvanácti zúčastněných klubů byly jen dva kanadské - Montreal a Toronto. Až v sezóně 1970-71 se soutěž rozšířila na čtrnáct klubů a Vancouver Canucks se stali třetím kanadským mužstvem v NHL. Vstupenka do NHL ale nebyla laciná. Licence přišla Canucks na šest miliónů dolarů. Po několika nepříliš úspěšných sezónách se u mužstva objevil nový kouč Phil Maloney. A světe, div se ... s průměrným mužstvem vyhrál v konkurenci St. Louis, Chicaga a Minnesoty divizi. Psal se rok 1975. Fantastickou sezónu měl za sebou především brankář Gary Smith, stejně jako Bob Dailey, Tracy Pratt a Dennis Kearns. Jako vítěz divize zasáhli Canucks do play off až ve čtvrtfinále a tam podlehli vynikajícímu Montrealu 1:4 na zápasy. Stále více si v mužstvu uvědomovali, jak moc chybí Canucks výrazná hráčská individualita. V sezóně 1978-79 se v týmu objevili hned čtyři Švédové. Nejlepším z nich byl bezesporu Thomas Gradin, pevné místo v sestavě získal Lars Lindgren, dvojice Roland Eriksson - Lars Zetterström však propadla.

    Po švédské vlně se dostalo i na naše hráče. Nejprve se v dresu Canucks objevil Richard Lanz, rodák z Karlových Varů, který však za moře odešel s rodiči v osmi letech. Prvními československými reprezentanty tedy byli dva litvínovští hokejisté: Ivan Hlinka a Jiří Bubla. Křest ohněm absolvovali v sezóně 1981-82. Vancouver se tehdy dokonce dostal do finále Stanley Cupu, kde byl pro něj obhájce titulu New York Islanders příliš těžkým soupeřem. Ivan Hlinka se tak stal prvním československým hokejistou, který hrál ve finále nejslavnější hokejové soutěže na světě. Zbytek osmdesátých let znamenal pro Canucks vyklizení pozic. Až příliš často se u mužstva měnili trenéři, z celé řady především severských posil uspěli snad jen Patrik Sundström a Fin Petri Skriko, v sezóně 1985-86 nejproduktivnější hráč mužstva. Až sezóna 1990-91 byla sezónou s přívlastkem "úspěšná", Canucks se opět objevili v play off. V té době, po návratu Jiřího Šlégra z tréninkového tábora, se do mužstva prosadili Robert Kron a Petr Nedvěd. Dalšího vynikajícího úspěchu však Vancouver dosáhl až v roce 1994, kdy se probojoval do finále Stanley Cupu. Tam sehrál naprosto vyrovnanou partii s týmem New York Rangers a prohrál až v sedmém utkání. Oporami úspěšného mužstva byli kapitán Trevor Linden, brankář Kirk McLean a "Ruská raketa" Pavel Bure, jehož neuvěřitelné výkony přivedly tento v lize průměrný celek až do finále poháru. Canucks bohužel v následujících letech nedokázali zopakovat ojedinělý úspěch. V ročníku 1994-95 vypadli ve druhém kole play off, o rok později hned v prvním a další sezónu chyběl Vancouver ve vyřazovacích bojích úplně. Nepřesvědčivé výkony týmu nakonec vedly k odchodu trenéra Pata Quinna a některých důležitých hráčských opor (Linden, McLean).

    Angažování slavného Marka Messiera před sezónou 1997-98, ani příchod nového trenéra Mika Keenana očekávaný zvrat nepřinesly, neboť mužstvo znovu nepostoupilo do play off. V létě 1998 navíc začal stávkovat Pavel Bure, který byl nakonec vytrejdován do Floridy Panthers. Bez něj pak Canucks v ročníku 1998-99 dopadli na samotné dno, když skončili poslední v Severozápadní divizi. Mnohem lépe to s Canucks, už pod vedením kouče Marca Crawforda, vypadalo na startu sezóny 1999-2000. Jenomže po několika nadějných výsledcích přišla těžká krize a obrovskou bodovou ztrátu, kterou tým nabral, se již dohnat nepodařilo. Svůj vliv na to určitě měla dlouhodobá zranění Marka Messiera a Mattiase Öhlunda, dvou klíčových hráčů. Neveselé náladě v mužstvu také rozhodně nepomohl incident z konce února. V utkání s Bostonem způsobil obránce Bruins Marty McSorley nevybíravým zákrokem holí těžký otřes mozku Donaldu Brashearovi, za což byl později potrestán zákazem činnosti na celý rok. Toužebně očekávaného úspěchu se Vancouver dočkal až v sezóně 2000-01, a to i přesto, že kádr opustil Mark Messier. Tým se totiž po čtyřech letech opět prodral do bojů o Stanley Cup! Canucks, vedeni kapitánem Markusem Näslundem, podávali především v prvních třech čtvrtinách základní části překvapivě dobré výkony a v jejím mimořádně dramatickém závěru uhájili osmou příčku Západní konference. Těsně před play off se ovšem zranili Näslund a Andrew Cassels, dva nejproduktivnější hráči mužstva, bez kterých pak Vancouver v prvním kole nestačil na favorizované Colorado. I tak ale Canucks naznačili, že jsou po několika mizerných letech konečně na vzestupu. Jediným problémem talentovaného a ambiciózního mužstva za předními pozicemi byl post gólmana, kde Vancouver již dlouhou dobu postrádal skutečnou osobnost.

    Generální manažer Canucks Brian Burke si s úlevou vydechl, když se mu pro sezónou 2001-02 podařilo ve Vancouveru udržet Todda Bertuzziho a Markuse Näslunda. I tak Canucks zaznamenali nejhorší start do sezóny od roku 1987. Trenér Marc Crawford však důvěru neztratil. Místo toho se vedení klubu rozhodlo udělat několik zásahů do sestavy. Tím nejvýznamějším byl návrat bývalého kapitána Trevora Lindena. Bitkař Brashear se stěhoval do Philadelphie výměnou za Jana Hlaváče. Canucks od Vánoc rozjeli neuvěřitelnou sérii zápasů, v nichž získali dvanáct vítězství a utržili jen čtyři porážky. Vynikajícím způsobem se chytly dvě největší hvězdy mužstva Näslund (90 bodů) a Bertuzzi (85), kteří zaznamenaly nejlepší sezónu kariéry. Naopak za očekáváním zůstaly švédská dvojčata Sedinovy. Dravější a zarputilejší výkony přinesly Vancouveru poslední postupovou příčku Západní konference. Do vyřazovacích bojů vstoupili jeho hráči ve velkém stylu a hvězdného soupeře z Detroitu se vůbec nezalekli. Prvního nasazeného dokázali na jeho ledě smést dvakrát za sebou. Bohužel, slibný start doma nepotvrdili a dalšího vítězství se už nedočkali.

    Vancouver CanucksVancouver Canucks

    21.Červenec 2008

    Chebsko

    Chebsko

    Chebsko (latinsky: Regio Egrensis, německy: Egerland, v chebském sudetoněmeckém nářečí Eghaland) je geografické a historické území, které leží v západních Čechách. Centrem oblasti je město Cheb.

    Od 6. století se zde objevuje sporadické slovanské osídlení (Hbané?), potlačené následnou německou kolonizací. Oblast Chebska tvořila v časném středověku z větší části součást Nortgau (Nortgavsko), severního výběžku Bavorska, od druhé poloviny 11. století markrabství. Roku 1146 se Chebsko dostalo do držení vládnoucího německého rodu Štaufů. V této době západní hranice Chebska zasahovala až k pramenům řeky Ohře (německy Eger, od níž měla německé jméno).

    Poprvé bylo Chebsko připojeno k Čechám za Přemysla II. Otakara v letech 1266-1276 a poté za Václava II. v letech 1291-1304. Definitivně však získal Chebsko pro Čechy Jan Lucemburský v roce 1322 za vojenskou pomoc Ludvíku Bavorovi v bitvě u Mühldorfu. Původně šlo o říšskou zástavu. Přesto byla neoddělitelnost od Zemí České koruny potvrzena již Karlem IV. v letech 1348 a 1355.

    Za nástupu prvních Habsburků sílila královská moc i v Chebsku. Ke konci třicetileté války byla Habsburkům v Chebsku přiznána výsostná práva. Ke včlenění do rámce Českého království došlo až v roce 1714, potvrzeno 1721 (postavení tzv. vnějšího kraje). V 19. století byla část území Chebska v důsledku porážky Habsburků u Slavkova postoupena Bavorsku.

    Po 1. světové válce se Chebsko i přes protesty Německa stalo součástí Československa. Po Mnichovské konferenci bylo Chebsko s dalšími pohraničními oblastmi (Sudety) v říjnu 1938 obsazeno Německem a od 15. března 1939 do konce 2. světové války tvořilo přímou součást Třetí říše.

    Říšská župa Sudety

    Říšská župa Sudety (něm. Reichsgau Sudetenland), zkráceně Sudetská župa (Sudetengau), byl správní útvar vytvořený k 15. dubnu 1939[1] v pohraničních územích západních, severozápadních, severních a severovýchodních Čech, severní Moravy a částech Českého Slezska, obsazených na základě Mnichovské dohody v říjnu 1938 vojsky nacistického Německa. Zbytek Sudet byl k 15. dubnu 1939 začleněn k Pruskému Slezsku (Hlučínsko), k Bavorsku (severozápad Šumavy), a k říšským župám Hornodunajské (jihovýchod Šumavy, Českokrumlovsko a Kaplicko) a Dolnodunajské (jihovýchod Čech a jih Moravy). Metropolí župy byl Liberec. Všichni obyvatelé žijící v Sudetské župě měli občanství Německé říše.

    Češi žijící v sudetské župě byli diskriminováni v zaměstnání i ve školách. Většina sudetoněmeckého obyvatelstva podporovala nacistický režim. České obyvatelstvo vidělo v sudetských Němcích své úhlavní nepřátele.

     

    Sudety

    Sudety (též Sudetsko, německy Sudetenland, polsky Kraj Sudetów) je v češtině označení pro ty pohraniční oblasti dnešní České republiky, ve kterých převažovalo německé osídlení. Sudety je též označení Krkonošsko-jesenické subprovincie; v němčině (Sudeten) a polštině (Sudety) zůstalo dosud základním označením, v češtině se již používá méně, protože československý stát v roce 1945 používání tohoto slova vyhláškou zakázal, avšak od 90. let bylo jako historicko-geografický pojem částečně rehabilitováno.

    Dnešní okres Cheb tvoří jen část historického Chebska.

    Karlovarský kraj

    Karlovarský kraj leží na nejzazším západě Čech a je tak zároveň i nejzápadnějším krajem České republiky. Kraj sousedí na severovýchodě s Ústeckým krajem, na jihovýchodě s Plzeňským krajem, na jihozápadě s německou spolkovou zemí Bavorsko (Bayern) a na severozápadě s německou spolkovou zemí Sasko (Sachsen).

    Karlovarský kraj jako vyšší územní samosprávný celek byl vytvořen v roce 2000 na území severní části Západočeského kraje. Sídlem kraje jsou Karlovy Vary.

    Velikostí, počtem obcí i obyvatel patří mezi malé kraje Česka. Jeho rozloha (3 314 km2) zabírá 4,25 % území Česka. Karlovarský kraj je třetím nejmenším krajem po Praze a Libereckém kraji.

    Z plochy kraje je 43,1 % pokryto lesy. Geomorfologicky oblast náleží ke Krušnohorské soustavě provincie České vysočiny s oblastmi Krušné hory (Klínovecká hornatina), Smrčiny (Ašská vrchovina, Hazlovská pahorkatina a Chebská pahorkatina), Chebská pánev, Sokolovská pánev, Doupovské hory, Karlovarská vrchovina (Slavkovský les, Tepelská vrchovina a Bezdružická vrchovina). Od západu k východu protéká krajem řeka Ohře, která odvádí vodu z většiny území kraje.

    Nejvyšším bodem území je vrchol Krušných hor Klínovce 1 244 m n.m. v okrese Karlovy Vary, nejnižším je hladina Ohře 320 m n.m. v okrese Karlovy Vary. Podnebí karlovarského kraje charakterizuje mírně teplá oblast a chladná oblast na hřebenech Krušných hor.

    K 31. prosinci 2007 měl Karlovarský kraj 307 449 obyvatele, což je nejméně ze všech krajů. Hustota obyvatel je 92 obyvatelé na km2. Nejlidnatějším okresem Karlovarského kraje je okres Karlovy Vary, ve kterém žije 121 168 obyvatel. Naopak populačně nejmenším je okres Cheb s 90 060 obyvateli. Hustota zalidnění je nejvyšší v okrese Sokolov, kde dosáhla hodnota 124 obyvatel na km2. Nejnižší hustota zalidnění je v okrese Karlovy Vary, kde hustota zalidnění dosahuje 75 obyvatel na km2.

    Charakter osídlení výrazným způsobem ovlivnila tzv. středisková sídelní soustava. Její uplatňování přispělo k značnému vylidnění venkovského prostoru a k destrukci ekonomického a sociálního prostředí venkovských sídel. Oblast Chebské a Sokolovské pánve je silně urbanizovaná a jsou zde koncentrovány výrobní funkce. Okrajové horské polohy jsou velmi řídce osídleny a mají předpoklady pro rozvoj rekreační funkce. Karlovarský kraj se skládá ze 3 okresů (Cheb, Karlovy Vary a Sokolov). Podle současného administrativního členění je na území kraje celkem 132 obcí nejrůznější velikosti, tvořených jednou až několika desítkami částí, což z něj v rámci ČR dělá kraj s nejnižším počtem obcí.

    Průměrná rozloha obce je 25,1 km2 a v průměru v ní k 31. 12. 2000 žilo 2306 obyvatel. Sídlem kraje a zároveň největší obcí kraje jsou Karlovy Vary, ve kterých žije téměř 18% obyvatel. Obcí s méně než 499 obyvateli je téměř 47 % a žije v nich cca 5,5 % obyvatel, ve 44 obcích od 500 do 1999 obyvatel žije téměř 14 % a ve 26 obcích od 2000 do 9999 téměř 25 % obyvatel. Celkově žije v obcích do 10 000 obyvatel cca 44 % obyvatel kraje a jejich podíl se proti roku 1998 snížil o téměř 13 procentních bodů. V roce 2000 pokračoval mírně klesající trend úbytku obyvatelstva. Ke 31. 12. 2000 žilo na území kraje 304 400 obyvatel, to jsou necelá 3 % z ČR. Stárnutí obyvatelstva kraje se od roku 1996 projevilo přírůstkem 2261 seniorů (65letých a starších) a úbytkem 5121, tj. 9 % juniorů (mladších 15 let). Tím se zvýšil koeficient stáří (poměr počtu seniorů k počtu juniorů) proti roku 1996 o 10,3 procentního bodu na 70,6 %. Počet rozvodů na 100 sňatků řadí kraj na 1. místo v ČR před kraj Moravskoslezský a Ústecký stejně jako relativní počet potratů, který převyšuje republikový průměr o 2 potraty na 1000 obyvatel. Kojenecká úmrtnost hodnotou 5,2 je 3. nejvyšší v republice, republikový průměr činí 4,1. Vysoký je i relativní počet živě narozených, který je na 2. místě po Ústeckém kraji, naopak nejnižší v rámci republiky je mortalita (o 6,6 % nižší proti průměru za ČR). Podle předběžných výsledků Sčítání lidu, domů a bytů k 1. 3. 2001 žilo na území kraje 306 799 obyvatel, z toho na ženy připadá 50,9 %. Z hlediska národnostní struktury se k české národnosti hlásilo 87,2 %, k moravské 0,2 %, k slovenské 4,4 %, k německé 2,8 %, k polské 0,1 % a k romské 0,2 %. Ve srovnání s výsledky sčítání z roku 1991 doznal počet obyvatel nárůst o 1,6 %, v národnostní struktuře pak výrazně ubyl podíl osob, hlásících se k národnosti slovenské (o 4,3 procentního bodu), německé (- 1), moravské (- 0,6) a romské (- 0,4). Podíl obyvatel české národnosti zaznamenal nárůst o 3 procentní body. K náboženskému vyznání se přihlásilo 20,1 % obyvatelstva, z toho největší podíl 75,9 % připadá na církev římskokatolickou. Proti roku 1991 se podíl věřících snížil o 11,9 procentního bodu, zároveň došlo k podstatnému odlivu hlásících se k církvi římskokatolické (o 8,7 procentního bodu).

    Okres Karlovy Vary je okresem v Karlovarském kraji. Jeho sídlem je město Karlovy Vary. Rozloha okresu je 1 514,95 km², počet obyvatel je 117 783 osob (hustota zalidnění je 77 obyvatel na 1 km²). V okrese Karlovy Vary jsou 53 obce, z toho 14 měst. V okrese se nachází 1 vojenský újezd – Vojenský újezd Hradiště.

    Sousedí s karlovarskými okresy Cheb a Sokolov, se plzeňskými okresy Plzeň-sever a Tachov, ústeckými okresy Chomutov a Louny a jeho severozápadní hranice je i státní hranicí s Německem.

    Loket (hrad)

    Loket je český hrad, který se tyčí nad řekou Ohří v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

    Goticko-románský hrad Loket byl založen v první polovině 13. století. Na jeho místě se nacházelo staré slovanské hradiště zvané starý Loket. Hrad byl po svém postavení oporou králi Václavovi I. proti jeho synu Přemyslovi. Když se však Přemysl stal sám králem, zřídil kolem Lokte léna, o která se staral jeho zástupce loketský purkrabí. Tato léna propůjčoval německým pánům a rytířům za vojenskou pomoc v kraji. Na základě privilegia vydaného Janem Lucemburským v roce 1341 měli leníci tyto statky v dědičném držení, ale bez práva odkazovat je nečlenům rodu.

    V době husitských válek byl purkrabím Půta z Illburku, který řídil obranu celého kraje proti husitům. V letech 1421,1427 a 1429 se husité pokoušeli hrad dobýt, ovšem bez úspěchu. 20. září 1434 zastavil král Zikmund hrad Loket s městem, Andělskou horu, město Ostrov a panství hroznětínské, falknovské a hartenberské svému kancléři Kašparu Šlikovi. Po smrti Kašparova syna Matěje roku 1487 došlo k dvojímu dělení šlikovských panství mezi syny Mikuláše, Kašpara a Jeronýma 1487 a 1489. Mocenský vzestup a spojení s evangelickými stavy přivedly Šliky do konfliktu s královskou mocí. Ve šmalkaldské válce (1546 – 1547) prohráli a jejich panství (předně Loket a Jáchymov) jim král zkonfiskoval. V roce 1551 propůjčil Ferdinand I. Habsburský Loket s purkrabstvím pánům z Plavna, ale pro jejich špatné hospodaření jim v r. 1562 Loket odebral a propůjčil ho loketským měšťanům.

    V době Rudolfa II. byl pro spiknutí proti císaři na Lokti vězněn Jiří Popel z Lobkovic který zde v roce 1613 zemřel (druhé nejčastěji uváděné datum je 1607). Pohromy postihly město i hrad za třicetileté války. Evangeličtí stavové s pomocí mansfeldské posádky pod vedením rytíře Globnara po dlouhém obléhání (16201621) podlehli valdštejnským vojskům. V letech 1631-1632 se evangeličtí emigranti s rytířem Globnarem načas vrátili, ale poté museli definitivně odejít do exilu. V roce 1648 dobyli Loket Švédové a vyplenili ho. Město i hrad Loket začaly po třicetileté válce upadat a roku 1714 byl Loketský kraj připojen k Žatecku a obnoven byl až roku 1751.

    První známá přestavba hradu byla již v době krále Václava IV. Další stavební úpravy a přístavba byly prováděny za Jana Lucemburského, který hrad často využíval jako dočasné sídlo královského rodu. Zároveň s hradem bylo opevněno i město Loket. K nejstarším částem hradu patří markrabský dům a hlavní hradní věž (konec 14. století). Při stavebních úpravách v 60. letech 20. století byly nalezeny pozůstatky románské rotundy z první poloviny 12. století, do jejíchž zdí bylo vestavěno později točité schodiště.

    Druhá velká přestavba a rozšíření hradu proběhlo v době šlikovské (14341547). Záměrem bylo přebudovat starý gotický hrad na pohodlnější rodové sídlo. Byly postaveny velké sálové prostory ve východním křídle hradu, hospodářské budovy a palác s gotickým arkýřem, kde se nacházejí cenné gotické fresky. Dále byla postavena kaple a hejtmanský dům. Na dvorské straně byla studna, odkud se voda rozváděla štolou po hradě.

    Začátkem 19. století začalo bourání částí hradu, které nebylo možné snadno opravit, např. paláce byly sníženy o jedno patro. V letech 1792 - 1948 byla část hradu přeměněna na státní vězení.

    Bečov nad Teplou (hrad)

    Bečov nad Teplou se nachází jižně od Karlových Varů. Hrad stojí nad hlubokým údolím obklopený vysokými lesnatými kopci které patří k Slavkovskému lesu a Tepelské vrchovině. Hrad obtéká ze dvou stran řeka Teplá a z třetí strany je oddělen Dolským dříve Hlubokým potokem. V údolí se nachází město Bečov nad Teplou.

    Bečovský hrad vznikl nad osadou Bečov na začátku 14. století. Chránil důležitou křižovatku zemských cest a snad sloužil původně jako celní místo. V této oblasti založili páni z Oseka řadu kolonizačních středisek už ve 12. století. Hrad Bečov byl střediskem panství, k němuž náležela největší část Slavkovského lesa, kde se těžilo stříbro, cín a jiné kovy. Již v roce 1314 je znám jako sídlo Boreše z Oseka a Rýzmburka. Právě z dolováním cínu souviselo založení Horního Slavkova (po r. 1335). V roce 1399 vydali Rýzmburkové (původně páni z Oseka) první privilegia pro město Bečov, které vzniklo pod hradem na místě bývalé slovanské osady.

    Roku 1407 prodali Rýzmburkové bečovské panství spolu s řadou dalších statků v této oblasti

    01.Červenec 2008

    Colorado Avalanche

    Vstup do NHL: 22. června 1979 jako Quebec Nordiques, 21. června 1995 se klub přestěhoval do Denveru
    První sezóna: 1979-80
    Stadión: Pepsi Center, 18.007 diváků
    Největší úspěchy: Stanley Cup 1996, 2001
    Adresa: Pepsi Center, 1000 Chopper Circle, Denver, CO 80204

    Individuální rekordy jedné sezóny:
    Branky:
    57 - Michel Goulet (1982-83)
    Asistence: 93 - Peter Šťastný (1981-82)
    Body: 139 - Peter Šťastný (1981-82)
    Trestné minuty: 301 - Gord Donnely (1987-88)

    NHL je v Coloradu přítomna již podruhé. Na rozdíl od sezóny 1976-77, kdy Colorado podědilo průměrný tým Kansas City Scouts, přilákala oblast Skalistých hor tentokrát Quebec Nordiques, jehož majitelé měli pocit, že v Kanadě nemohou finanční břemeno dále snášet. Prezident Nordiques Marcel Aubut a skupina majitelů klubu v roce 1995 prodali licenci zábavní společnosti COMSAT v čele Charliem Lyonsem a ten NHL znovu přivedl do Colorada, kde žádný ligový klub v té době nebyl. Dřívější klub Rockies se odstěhoval a v roce 1982 přejmenoval na New Jersey Devils. Dokud byli Rockies v Coloradu, nedostali se, kromě jednoho ligového ročníku, v žádné sezóně do play off. Avalanche přišli z kanadského Quebecu a už jejich první sezóna znamenala úspěch, o kterém v hlavním městě největší kanadské provincie jen snili. Tím úspěchem se stal pochopitelně zisk Stanley Cupu. Tým, který tak dlouho a pracně v Quebecu budovali, se tedy konečně radoval z nejcennější klubové trofeje světa až v Coloradu. Pohár přinesl slávu trenéru Marcu Crawfordovi, který spoléhal především na stobodové útočníky Joea Sakica a švédského reprezentanta Petera Forsberga, omládlého Rusa Valerije Kamenského, dříče Claudea Lemieuxe, obránce Sandise Ozolinše a Adama Footea a brankáře Patricka Roye. Avalanche tuto vítěznou kostru mužstva v následujících letech měnili jenom pozvolna a za každého kvalitního hokejistu vždy rychle přišla adekvátní náhrada. Přesto Avs další Stanley Cup získali až za dlouhých pět let.

    V roce 1997 Laviny vypadly ve finále konference s Detroitem, o rok později dokonce překvapivě hned v prvním kole s Edmontonem. V ročníku 1998-99 se Colorado opět uvedlo skvělými výkony a v play off ho musel v semifinále zastavit znovu až pozdější vítěz Stanley Cupu - Dallas Stars. V týmu se v té době objevily nové talenty - nejlepší nováček sezóny Chris Drury a Čech Milan Hejduk, oba skvělí útočníci. I proto klub nadále patřil mezi horké favority na Stanley Cup, což se také plně potvrdilo v sezóně 1999-2000. Avalanche i přes velké zdravotní problémy Petera Forsberga, zato posíleni o veterána Raymonda Bourquea, vyhráli svou divizi a dokráčeli znovu až do finále konference. A tam je opět, v napínavé sedmizápasové bitvě, vyřadili Dallas Stars. Nešťastní Avs, kteří tedy třikrát za poslední čtyři roky zůstali jediný krůček od velkého finále, ovšem přes nepřízeň osudu nerezignovali. V ročníku 2000-01 získali z Los Angeles dalšího vynikající hráče, obránce Roba Blakea, se 118 body vyhráli základní část NHL a vedeni kapitánem Joem Sakicem, hrajícím v životní formě, vyrazili na další zteč Stanley Cupu. Sakic tento rok mimochodem získal Hart Trophy, Lester B. Pearson Award, Lady Byng Trophy a dlouho útočil i na Art Ross Trophy.

    Na cestě za svým druhým Pohárem vyřadily Laviny nejprve nadšeně bojující Vancouver, kterému moc a moc scházel zraněný kapitán Markus Näslund. Ve druhém kole Avalanche až v sedmém střetnutí zdolali houževnaté Krále z Los Angeles, byť za to zaplatili ztrátou Petera Forsberga. Ve finále konference poté Colorado nečekalo prokletí z Dallasu, nýbrž St. Louis Blues. Na ty Avs vyzráli poměrně snadno v pěti utkáních a parta kolem Sakica, Bourquea, Roye, Footea, Hejduka, Druryho, Blakea či Alexe Tanguaye už měla před sebou posledního soupeře. Tím byli majitelé Stanley Cupu z roku 2000, mimořádně silní New Jersey Devils. Výsledkem byla vyrovnaná sedmizápasová série, na jejímž konci se slavný Raymond Bourque, trojnásobný majitel Conn Smythe Trophy Patrick Roy a s nimi celý Denver radovali z historicky druhého Poháru pro Laviny. Protože vedení Avs dokázalo téměř zázrak a do nové sezóny udrželo prakticky celý tým pohromadě (znovu se upsali Roy, Blake, Sakic), muselo se s nimi počítat jako s jedním z nejvážnějších kandidátů na zisk Stanley Cupu 2002. Nic na tom neubral ani fakt, že Bourque ukončil kariéru a Forsberg se rozhodl pro její přerušení ze zdravotních důvodů. Zatímco v obraně i v útoku Colorada to v průběhu sezóny občas skřípalo, brankář Roy držel mužstvo nad vodou. Pro vyřazovací boje byl k dispozici i znovuzrozený Forsberg a především díky jeho famóznímu mistrovství postoupili hokejisté Avalanche jak přes Los Angeles Kings, tak San Jose Sharks. Dech jim došel až v semifinále, kde se museli sklonit před silou a uměním hráčů Detroit Red Wings.

    Colorado AvalancheColorado Avalanche

     

    Bývalé kluby NHL: Quebec Nordiques (1972-1995)

    Třetí díl seriálu o bývalých klubech National Hockey League je věnován kanadskému týmu Quebec Nordiques.

    World Hockey Association

    1972/73: Podle původního plánu měl tým hrát pod jménem Sharks v San Francisku. Protože se však nepodařilo sehnat potřebné finance, bylo rozhodnuto o prodeji licence skupině investorů z Quebec City, kterou vedl Paul Racine. Prodejní částka činila 215 tisíc dolarů. Z důvodu geografické polohy bylo vybráno jméno Nordiques. Quebeku se podařilo přilákat J.C. Tremblaye z Montrealu a na lavičku usedla legenda Habs Maurice Richard. Pod jeho vedením prohráli Nordiques svůj první zápas 11. října s Clevelandem 2:3. Po tomto jediném utkání se Richard rozhodl, že koučování není pro něj, a odstoupil. Druhá posila z Montrealu, Tremblay, se uchytila mnohem lépe, když v nové lize nasbírala nejvíce asistencí (75). Nordiques ovšem zakončili sezónu na pátém místě ve Východní divizi s odstupem tří bodů na play off a bilancí 33-5-40.

    1978/79: S ohledem na nejasnou budoucnost WHA začal majitel Marcel Aubut jednat s NHL o uznání jeho licence. NHL odmítla spojení obou soutěží, nicméně souhlasila s připojením čtyř nejsilnějších týmů WHA (Harford Whalers, Winnipeg Jets, Edmonton Oilers, Quebec Nordiques) i přes původní nesouhlas Montrealu, který nechtěl Nordiques ve svém teritoriu. Ve své poslední sezóně ve WHA obsadil Quebec druhou příčku a Real Cloutier se stal nejlepším střelcem. V prvním kole však Quebeku vystavili stop Winnipeg Jets, pozdější vítězové.

    National Hockey League

    1979/80: První sezóna byla pro Quebec, stejně jako pro ostatní tři nové týmy, velmi těžká, a Nordiques skončili poslední s bilancí 25-11-44. Šedesát let po odchodu Bulldogs do Hamiltonu se tak NHL vrátila do Quebeku.

    1994/95: Po tomto propadáku Nordiques vyměnili Matse Sundina do Toronta. Na oplátku získali zkušené duo Wendell Clark a Sylvain Lefebrve. Od těchto veteránů si slibovali, že vnesou do mladého týmu více agresivity a zkušeností. Novým koučem byl jmenován Marc Crawford. Po čtyřměsíční výluce se rozběhla sezóna, ve které byl Quebec s bilancí 30-5-13 nejlepším týmem Východní konference. Peter Forsberg získal Calder Trophy pro nováčka roku, když ve 47 zápasech posbíral 50 bodů. Jakmile začalo play off, vynořily se pochybnosti nad budoucností týmu. Majitel Marcel Aubut oznámil, že potřebuje pomoc provincie, aby tým mohl zůstat v Quebeku i pro následující sezónu. S myšlenkami na možné stěhování z města Nordiques nestačili v prvním kole na NY Rangers. Problémy se nepodařilo překonat, jelikož pomoc nebyla schválena a majitel byl přinucen prodat tým investorům z Denveru, kteří jej přestěhovali do Colorada a pojmenovali Avalanche. Ironií osudu bylo, že hned v první sezóně pod Rocky Mountains dokráčel tým až k vítězství ve Stanley Cupu. Fanoušci v Quebeku na své hráče nezanevřeli a triumf oslavovali téměř stejně, jako by to stále byli jejich milovaní Nordiques.

    1995-současnost: Stěhování Nordiques bylo pro NHL zlým znamením, protože se potvrdilo, že kanadské týmy s loajálními fanoušky nemohou konkurovat velkému trhu ve Spojených státech a neunesou finanční zátěž stále vzrůstajících kontraktů. Rok po stěhování Quebeku postihl stejný osud i Winnipeg, což znamenalo, že NHL nyní měla více týmů na Slunečném pobřeží než v Kanadě, což by dříve bylo nemyslitelné. Deset let po výluce, která zkrátila základní část ročníku 1994/95 na polovinu, došlo k další výluce, tentokrát ovšem znamenala zrušení celé sezóny. Po ztracené sezóně zavedla NHL platové stropy, což vlilo do žil kanadských fanoušků novou naději, že by se týmy mohly jednoho dne vrátit zpět do Kanady. Narozdíl od Winnipegu však musí v Quebeku vyrůst nová hala namísto přestavby původního Coliseea, které je už nějakou dobu domovem záložního celku Montrealu Canadiens.

    Název klubu:
    Byl vybrán z geografických důvodů, protože poloha města patřila k nejsevernějším v profesionálním hokeji.

    Barvy:
    modrá - bílá - červená

    Hala:
    Le Colisee de Quebec (1972-1995)

    Trenéři (16):
    Maurice Richard (1972/73), Maurice Filion (1972/73), Jacques Plante (1973/74), Jean-Guy Gendron (1974/75-1975/76), Marc Boileau (1976/77-1977/78), Maurice Filion (1977/78), Jacques Demers (1978/79-1979/80), Maurice Filion (1980/81), Michel Bergeron (1980/81-1986/87), Andre Savard (1987/88), Ron Lapointe (1987/88-1988/89), Jean Perron (1988/89), Michel Bergeron (1989/90), Dave Chambers (1990/91-1991/92), Pierre Page (1991/92-1993/94), Mark Crawford (1994/95)

    Kapitáni (11):Jean-Guy Gendron (1972/73-1973/74), Micheal Parizeau (1974/75-1975/76), Marc Tardif (1976/77-1980/81), Robbie Ftorek (1981/82), Andre Dupont (1981/82), Mario Marois (1982/83-1985/86), Peter Šťastný (1985/86-1989/90), Joe Sakic (1990/91), Steven Finn (1990/91), Mike Hough (1991/92), Joe Sakic (1992/93-1994/95)

    Úspěchy:Vítězové WHA Avco Cupu (1): 1977
    Finále WHA Avco Cupu (2): 1975, 1977
    Vítězové divize ve WHA (2): 1975, 1977
    Účast v play off WHA (5): 1975, 1976, 1977, 1978, 1979
    Finále konference v NHL (2): 1982, 1985
    Vítězové divize v NHL (2): 1986, 1995
    Účast v play off v NHL (9): 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1993, 1995
    Členové Síně slávy (3): Michel Goulet (1979-1990), Guy Lafleur (1989-1991), Peter Šťastný (1980-1990)

    Vyřazená čísla (4): 3 - J.C. Tremblay (1972-1979), 8 - Marc Tardiff (1974-1983), 16 - Michel Goulet (1979-1990), 26 - Peter Šťastný (1980-1990)

    Ocenění:Nejužitečnější hráč play off ve WHA: Serge Bernier (1977)
    Nejlepší obránce WHA: J.C. Tremblay (1973), J.C. Tremblay (1975)
    Nejužitečnější hráč (MVP) WHA: Marc Tardif (1976, 1978)
    Jack Adams Award (nejlepší trenér NHL): Mark Crawford (1995)
    Calder Trophy (nejlepší nováček NHL): Peter Šťastný (1981), Peter Forsberg (1995)
     
    Nejlepší sezóny:WHA: 1975/76 (50-4-27, 104 body)
    NHL: 1992/93 (47-10-10, 104 body)

    Nejhorší sezóny:WHA: 1972/73 (33-5-40, 71 bod)
    NHL: 1989/90 (12-7-61,  31 bod)

    ·         Nordiques se v budoucnu možná vrátí na mapu NHL .

    18.Červen 2008

    Lužičtí Srbové

    Lužičtí Srbové jsou malý západoslovanský národ obývající jihovýchodní část východního Německa, historicky zvanou Lužice. Používají dva samostatné spisovné jazyky: hornolužičtinu (též hornolužická srbština, horní lužická srbština ) a dolnolužičtinu (též dolnolužická srbština, dolní lužická srbština). Jejich pojmenování Srbové (německy Sorben na rozdíl od jihoslovanských Serben), česky Lužičtí Srbové, je novodobým pojmem, který od roku 1945 jednotně označuje původní slovanské obyvatelstvo Dolní Lužice (Lužičané) a Horní Lužice (Milčanska nebo Budyšínska - Milčané a Bezunsané). Vlastní Srbové byli slovanské kmeny, které žili mimo území obou Lužic.

    Srbové osídlili území Lužice v době stěhování národů. Území bylo v 10. století dobyto a kolonizováno německou šlechtou (expanzi zahájil východofranský král Jindřich I. Ptáčník). Srbové tak ztratili samostatnost. Od 14. století do roku 1635 byla Lužice součástí Zemí Koruny české. Již během této doby se Braniborskému markrabství podařilo postupně získat některé části Dolní Lužice včetně její metropole Chotěbuzi. Ve středověku platila různá omezení a zákazy srbského jazyka. Po reformaci nastala mírná liberalizace. Vznikl psaný jazyk – i když tedy ve třech variantách: dolnosrbsky, hornosrbsky – evangelicky, hornosrbsky – katolicky.

    Od roku 1635 náležela Horní Lužice s většinou území původní Dolní Lužice k Sasku. Za Napoleonských válek získalo Sasko od Pruska Chotěbuz i s jejím okolím. Roku 1815 bylo území Lužice nově rozděleno. Celá Dolní Lužice se stala součástí Pruské provincie Braniborska, severovýchod Horní Lužice se stala součástí pruské provincie Slezska; zbytek Horní Lužice zůstal Sasku. V rámci Pruska ztratila Lužice autonomní postavení. Ve 40. letech 19. století výrazně zesílilo národní vědomí Srbů a vyústilo v srbské národní obrození. Inspiraci lze hledat ve dvou pramenech. Prvním byl německý romantismus a německý nacionalismus, který panoval po Napoleonských válkách a který se přenesl také na Srby. Druhým byla idea součásti ve velkém ,slovanském společenství národů‘ a slovanská romantika. Objevuje se silná vazba k česko-slovenskému národnímu obrození. Vydávají se první noviny, v saské Horní Lužici se šíří zakládací vlna různých společností a sdružení.

    K revolučním bojům z roku 1848 se Srbové nepřipojili. Po potlačení drážďanského povstání byly některé požadavky Srbů splněny. Jako příklad může sloužit výuka v srbštině na gymnáziu v Budyšíně (Bautzen) nebo bohoslužby v hlavním městě – Drážďanech. V Prusku byla srbština opět masivně omezena. V poslední třetině 19. století probíhá silná asimilace srbského obyvatelstva, většina Srbů již vyrůstá dvoujazyčně. Roku 1912 byla založena dodnes existující Domowina jako zastřešující organizace srbských sdružení. Po porážce Německa v 1. světové válce propagovali některé vůdčí osobnosti Srbů vlastní srbskou správní jednotku, která by pokud možno byla úzce spjata se vznikajícím Československem. Výmarská ústava pak zaručovala neněmeckým částem obyvatelstva svobodný vývoj, ale chyběly zákony, které by jej realizovaly.

    V prvních měsících národního socialismu byl učiněn pokus Srby násilně integrovat. Chytrým vedením jako jediná organizace přežila Domowina, která odporovala všem pokusům Srby integrovat jako slovansky mluvicí Němce do nacistického konceptu. NSDAP roku 1937 Domowinu zakázala. Byly připravovány plány na vysídlení srbského obyvatelstva po konečném vítězství. Po druhé světové válce byla část Lužice ležící východně od linie Odra-Nisa začleněna do obnoveného Polska. Na zbývajícím území německé části Lužice neexistoval jednotný program následujícího vývoje. Lužickosrbský národní výbor se sídlem v Praze prosazoval odtržení Lužice od Německa a její připojení k Československu.[2] Znovu obnovená Domowina podporovala myšlenku autonomie Srbů v Lužici. KPD/SED, která mezi Srby však měla zanedbatelnou členskou základnu, bojovala o jejich integraci do budoucí NDR a slibovala rozsáhlou podporu. Do roku 1948 byli Srbové výrazně podporováni z Prahy (gymnázium, tiskárna, rozhlasové pořady, finanční podpora atd.), což byla pro německé komunisty stálá výzva. Roku 1948 přijala saská sněmovna zákon pro ochranu práv Srbského národa.

    V době NDR byla vybudována velkorysá síť srbských institucí, která byla ročně podporována vysokými finančními částkami: Institut pro srbský národopis (dnes Serbski institut), Státní ensemble pro srbskou národní kulturu, Nakladatelství Domowina, srbská redakce v Radiu DDR, několik základních škol, dvě „erweiterte Oberschulen“, Srbské národní divadlo). Cenou za tuto v dějinách Srbů jedinečnou podporu byla plná integrace do NDR. Domowina byla zcela pod vlivem SED. Po roce 1989 se museli i Srbové postavit požadavkům nové politiky. Roku 1989 se utvořilo Srbské národní shromáždění. Do r. 1991 byla obnovena Domowina ve stylu, v jakém existovala ve 20. letech. Téměř celá německá část Dolní Lužice je dnes součástí spolkové země Braniborska (německy Brandenburg), nepatrná část náleží ke spolkové zemi Svobodný stát Sasko, k němuž náleží také většina německé části Horní Lužice, jejíž malá část náleží pro změnu k Braniborsku. Síť srbských institucí, která vznikla za NDR, pracuje v současnosti dále.

    V současnosti si cizinec nejprve povšimne dvoujazyčných názvů. Srbové provozují vlastní studio v televizi MDR. Práva Srbů v Sasku dnes zaručuje Ústava svobodného státu Saska, Zákon o právech Srbů ve svobodném státě Sasko z roku 1999 a další právní předpisy.

    Zdobení velikonočních vajec Velikonoční zvyk podobný českému.

    Osterreiten (1. velikonoční svátek) Tento zvyk má kořeny už v předkřesťanské době. V magickém kruhu objížděli zemědělci plužinu vesnice, aby uchránili mladou setbu před zlými bytostmi. V křesťanské době se Osterreiten změnilo v procesí několika stovek jezdců na koních.

    Pálení velikonočních ohňů Zvyk vychází z pohanského vyhánění zimy.

    Ptačí svatba (jen v Horní Lužici) Dnes dětský zvyk, kdy děti za okno staví prázdný talíř, aby se nechaly obdarovat od ptáků, kteří toho dne slaví svatbu. Děti se pak také přestrojí za ptáky a po vesnici vybírají dary. Zvyk opět vychází z předkřesťanské doby, kdy lidé věřili v posmrtný život v ptačí podobě - jednalo se tedy o milodar zemřelým v podobě potravy.

    Łapanje kokota (volně přeloženo jako „trhání kohoutů“) je soutěž spjatá s oblastí Dolní Lužice, jejímž vítězem se stává ten, kdo utrhne při jízdě ve cvalu na koni hlavu nebo křídla kohoutovi, který je uvázán v určité výšce. Vítěz si pak může se zavázanýma očima z kruhu dívek vybrat královnu. Dříve se používal kouhout živý, v průběhu 20. století se začal nahrazovat kohoutem mrtvým.

    Horní Lužice (hornolužicky Hornja Łužica, německy Oberlausitz) je historické území, rozdělené od roku 1945 mezi Německo (většina území) a Polsko (menší část). Většina německé části je od roku 1990 součástí spolkové země Svobodný stát Sasko, malá část je součástí spolkové země Braniborsko. Téměř celá polská část je doučástí Dolnoslezského vojvodství, malá část náleží též k vojvodství Lubušskému. Centrem Horní Lužice je město Budyšín, největším městem je však Görlitz (Zhořelec), v polské části je důležitým střediskem město Zgorzelec. Horní Lužice sousedí na západě s vlastním Saskem, na jihu s Čechami, na východě se Slezskem, na severu s Dolní Lužicí. V německé části Horní Lužice žije přibližně 640 000 obyvatel. Většinu tvoří Němci, asi 20 000 obyvatel jsou Lužičtí Srbové. Polskou část Horní Lužice obývají od roku 1945 Poláci, kteří odsud vyhnali Němce i Lužické Srby. Do roku 1635 byla Horní Lužice součástí Zemí Koruny české.

    Dolní Lužice (německy Niederlausitz, dolnolužickosrbsky Dolna Łužyca, hornolužickosrbsky Delnja Łužica, polsky Dolne Łużyce, latinsky Lusatia inferior) je historické území, které je od roku 1945 rozděleno mezi Německo a Polsko. Téměř celá německá část Dolní Lužice je součástí spolkové země Braniborsko, zatímco vesnice Geierswalde (lužickosrbsky Lejno), Kromlau (lužickosrbsky Kromola) a město Lauta (lužickosrbsky Łuty) náležejí od roku 1990 k Sasku. Menší polská část je součástí Lubušského vojvodství. Centrem Dolní Lužice je Chotěbuz (německy Cottbus, dolnolužickosrbsky Chóśebuz, hornolužickosrbsky Choćebuz) v dnešním Braniborsku. V letech 1348-1635 byla Dolní Lužice součástí soustátí Zemí Koruny české. Dolní Lužice sousedí na jihu s Horní Lužicí, na východě se Slezskem, na severovýchodě s Lubušskem, na severu a severozápadě s vlastním Braniborskem, na západě s tou částí území bývalé provincie Sasko, která dnes náleží k Braniborsku.

    13.Červen 2008

    Mongolské invaze do Japonska 1274 - 1281

        • Mongolské invaze do Japonska

    Mongolské invaze do Japonska v letech 1274 a 1281 byly, i přes svůj neúspěch, historické události prvořadého významu. Tyto pokusy o invazi patří mezi nejslavnější události japonských dějin a vzhledem k tomu, že pomohly zastavit územní expanzi Mongolské říše, patří bezesporu i k významným událostem dějin světových. Odkazy na ně můžeme i dnes najít v mnoha uměleckých dílech. Jsou to nejstarší události, se kterými se pojí výraz kamikaze („božský vítr“). Za posledních více než 1500 let bylo Japonsko právě v té době nejblíže možnému dobytí nepřátelskými vojsky (s výjimkou konce druhé světové války).

    Kublajchán se stal čínským císařem v roce 1259 a roku 1264 ustanovil hlavním městem Peking. Korea byla brzy přinucena podvolit se mongolské nadvládě. O dva roky později Kublajchán vyslal své emisary do Japonska. Požadoval, aby se Japonci podřídili jeho nadvládě nebo čelili invazi. V roce 1268 poslal druhou skupinu vyslanců, ale stejně jako ta předchozí, se vrátila s nepořízenou. Obě skupiny vyslanců se setkaly s Činzei Bugjóem neboli Pověřencem pro obranu Západu, který jejich požadavky postoupil šógunovi v Kamakuře a císaři v Kjótu. Poté si ještě obě strany vyměnily množství vzkazů přes korejské posly a mongolské vyslance. Bakufu (šógunova vláda) přikázala všem, kteří měli v držení léna na ostrově Kjúšú (oblast nejbližší ke Korei, a tedy nejpravděpodobnější cíl útoku), aby se tam vrátili a vojenským silám na Kjúšú, aby se přesunuly na západ a dále tak posílily možná místa vylodění. Navíc byly organizovány velké bohoslužby a řešení běžných vládních problémů bylo odloženo až na dobu po překonání krize.

    Kublajchán chtěl začít válku už v roce 1268, ale zjistil, že mu Korejci v té době nebyli schopni poskytnout dostatečnou armádu a loďstvo. V roce 1273 poslal do Korei část vojska jako předvoj, ale to nebylo schopné se zásobovat z místních zdrojů a muselo se vrátit do Číny pro zásoby. Nakonec roku 1274 mongolské loďstvo vyplulo s asi 15 000 mongolskými a čínskými vojáky a 8 000 korejskými válečníky na 300 velkých a 400 až 500 menších plavidlech. Snadno dobyli ostrovy Cušima a Iki a 19. listopadu přistáli v zátoce Hakata, blízko Dazaifu, starobylého administrativního centra ostrova Kjúšú. Následující den se strhla bitva Bun'ei, také známá jako „(První) bitva v zátoce Hakata“. Mongolové měli vyspělejší zbraně i taktiku, ale byli přečísleni japonskými obránci, kteří se připravovali na útok měsíce dopředu a kteří dostali posily v okamžiku, kdy se dozvěděli o ztrátě Cušimy a Iki. Bitva trvala celý den a až noční bouře přesvědčila Mongoly, aby se stáhli. Od roku 1275 bakufu zvýšila své úsilí v přípravě obrany proti druhé invazi, o které se domnívala, že je nevyhnutelná. Byla vylepšena organizace samurajů na Kjúšú a vybudovány pevnosti a další obranné stavby na místech vhodných k vylodění (včetně Hakaty). Mezitím se korejský král mnohokrát snažil vyjednávat s Mongoly a odrazoval je od dalších pokusů obsadit Japonsko.

    Na jaře 1281 byla mongolská čínská flotila zdržena problémy se zásobováním a obsazením velkého množství lodí, které měla. Jejich korejská flotila vyplula, utrpěla těžké ztráty u Cušimy a vrátila se zpět. V létě kombinovaná korejsko-čínská flotila obsadila Ikišimu a pokračovala ke Kjúšú. Tam přistála na několika oddělených místech. V několika jednotlivých střetnutích, společně známých jako bitva Kóan, nebo také „Druhá bitva v zátoce Hakata“, byly mongolské síly vrženy zpět na jejich lodě. Poté dnes slavný kamikaze, silný tajfun, bičoval pobřeží Kjúšú po dva dny a potopil většinu mongolských lodí. Kublajchán se chtěl pokusit o invazi do Japonska ještě jednou v roce 1286, ale nedostatek zdrojů pro takový pokus mu v tom zabránil.

    V samotném Japonsku celonárodní reorganizace potřebná k odražení Mongolů vyčerpávala všechny ekonomické a vojenské zdroje. Útoky také poskytly bakufu výmluvu, proč si uchovala moc nad celou zemí a nepředala ji zpět císaři. Ještě několik dalších let pokračovalo posilování obrany Kjúšú a mnoho vojenských opatření zůstalo v platnosti delší dobu. I když to není přijímáno všeobecně, mnozí odborníci dnes věří, že počty bojovníků na obou stranách byly mnohem nižší než se tradičně uvádí. Mnoho odborníků si také myslí, že Japonci byli schopni odrazit nájezdníky i bez přispění šťastného (a známého) kamikaze.

            

          

    Obléhání Vídně 1529

    Obležení Vídně roku 1529, bylo nejzápadnějším pokusem Osmanské říše o postup do střední Evropy. Ze všech konfliktů mezi Osmanskou říší a Rakouskem byl právě tento rozhodným obratem v bojích a stal se historickou předehrou bitvy u Vídně roku 1683.
    Sulejmanovi II. Nádhernému nehrozily zásobovací problémy. Dovoz materiálu mu zajišťovalo na 800 lodí po Dunaji a na 20 000 zvířat (velbloudů). Turecká vojska postupovala Uhrami dopouštějíce se strašlivých násilností.[zdroj?] Bylo to cílené.[zdroj?] Šlo o to vyděsit protivníka natolik, aby v podstatě prohrával ještě dříve než se poprvé zkříží šavle. Brutalita dosáhla vrcholu pod Budapeští. Její posádka se vzdala výměnou za zachování životů... a byla pobita do posledního muže. Od tohoto okamžiku Turci směřovali k porážce, nebo minimálně nevítězství.
    Z Čech k Vídni po mnoha průtazích vyráží (zhruba) na 2 500 vojáků. Je to 2 000 žoldnéřů. Ti byly zformováni do 4 praporců pod velením Viléma Zvířetického z Vartemberka, Petra Opity (někdy je též znám jako Peřina z Malečína), Petra Hada z Proseče a Jana z Hardeka (jízda). A dále pak šlo o dobrovolnické oddíly pod velením Melichara Krokvice, Jiřího Němce a Kašpara z Říčan. S jejich příchodem měli obránci k dispozici na 17 000 vojáků.

    Trvání: od 23. září do 14.října 1529

    Místo: Vídeň, Rakousko

    Výsledek: rozhodující vítězství křesťanů

    HABSBURSKÁ ŘÍŠE - RAKOUSKO s ČESKÝMI, NĚMECKÝMI A ŠPANĚLSKÝMI ŽOLDÁKY  x  OSMÁNSKÁ ŘÍŠE s MOLDÁVIÍ

    Velitelé: Mikuláš hrabě ze Salmu  x  Sulejman II.

    21. září počalo obléhání Vídně. 26.září už Turci na třech místech okolo Vídně blokovali brány Štubentor, Kernertor a Purktor. Vídeň se statečně bránila pod velením Mikuláše ze Salmu (bylo mu tehdy 71 let) a Viléma z Rogendorfu.

    Salm město uzavřel a své síly rozdělil tak, aby nepřetržitě a plně pokrývaly celý pás opevnění. Vytvořil sbory, sestávající z vojáků podle regionů jejich původu, a přidělil jim jednotlivé úseky takto:

    1. říšští Němci, pod velením falckraběte Philppa von der Pfalz, hájili bránu Stubentor;
    2. Dolnorakušané, pod velením Ecka von Reschach, hájili Korutanskou bránu
    3. Štýrští, pod velením plukovníka Abela von Hollenegg, Augustiniánský klášter
    4. Vídeňáci, pod velením Ulricha Leissera, císařský palác
    5. Dolnorakušané a vídeňská městská stráž, pod velením plk. Leonharda von Fel, bránu Schotentor
    6. Rakouští a španělští žoldnéři, pod velením Renprechta von Ebersdorf, zřejmě celé pásmo severní hradby
    7. Češi, pod velením plk. Hanse von Hardegg, bránu Rotenturmtor

    Určitým trumfem v rukách hraběte Salma byl pravděpodobně i systém včasné výstrahy. Tedy bubny položené na zem a hrách nasypaný na bubnech. Když turečtí minéři kopali pod hradbu v příslušném směru a dostali se do dostatečné blízkosti začal hrách na bubnu "nervózně" poskakovat (od toho i úsloví: Neklidný jak hrách na bubnu). Obránci se pak mohli připravit nebo dokonce podniknouti protiopatření. "Válka je jen pokračováním politiky jinými prostředky." Jenže ono to platí i opačně. Někdy je politika pokračováním války a v Turecku to stále byla velice krvavá záležitost. Sesazení mělo punc temné definitivnosti. Proto se Sulejman II. Nádherný vždy snažil o návrat s vojskem na Bospor do zimy. Nyní tedy i on ztrácel potřebný čas.

    Proto 14. října 1529 nařídil generální útok. Jako motivaci přislíbil 1 000 Asperů pro každého Janičáře (bylo to cca 20 Dk). Dále pak 3 000 Asperů pro 1. muže na hradbách a "Vídeňský pašalík" 1. důstojníku na hradbách. Minérům se navíc podařilo prorvat do hradeb několik vstupů. Ty ale byly jen cca 25 m široké a Turci tak nedokázali využiti své početní převahy. Střet se stal obdobou pouličního boje (bojem mezihradebním/mezistěnovým) a osmanské síly nakonec nedokázaly prorazit. O míře osobního nasazení svědčí i to, že v boji na 1. linii přišel hrabě Salm (tedy vrchní velitel) o nohu.

    Siegeofvienna1529.jpg

    15. října dal Sulejman II. rozkaz k přerušení obležení. Vídeň se náporu ubránila.

    09.Červen 2008

    Vikinské osídlení Ameriky

    Vikinské osídlení Ameriky - historicky doložené Vikinské osídlení Ameriky.

    Roku 1960 byly na severu Newfoundlandu na místě zvaném L'Anse aux Meadows objeveny stopy vikinského osídlení. Tento zatím jediný nález vikinského osídlení na území Ameriky byl jednak první skutečný důkaz že Vikingové na svých cestách amerického kontinentu skutečně dosáhli a zároveň podnítil myšlenku, zda toto není ona země z pověstí známá jako Vinland.

    Dnes tedy panuje mezi odborníky všeobecná shoda že Vikingové amerického kontinentu dosáhli a že se toto promítlo do jejich pověstí jako ona země známá jako Vinland. Zatím však není znám žádný důkaz, že by právě naleziště v L'Anse aux Meadows mělo přímou spojitost s onou bájnou zemí vína/pastvin.

    Existuje mnoho dalších míst, o nichž se odborníci domnívají že mohou být onou vikinskou bájnou zemí. Je mezi nimi například Nové Skotsko, Rhode Island či Cape Cod – místo, kde byla založena druhá stálá pokolumbovská kolonie na území Severní Ameriky (Plymouth, Massachusetts).

    Vinland je země na území Ameriky kterou podle pověstí objevil vikinský mořeplavec Leif Eriksson pravděpodobně roku 1001 n.l.

    L'Anse aux Meadows' (z fr.: L'Anse-aux-Méduses, do češtiny lze přeložit jako Zátoka medúz) je lokalita na nejsevernějším cípu ostrova Newfoundland, na níž manželé Helge a Anne Ingstadovi nalezli v roce 1960 pozůstatky vikinského osídlení, které zde krátkodobě existovalo okolo roku 1000. Jedná se o jedinou jednoznačně doloženou vikinskou osadu v Americe. Předpokládá se, že by se mohlo jednat o legendární Vinland Leifa Erikssona.

    Authentic Viking recreation.jpg

    Místo od roku 1978 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byla zde znovu vybudována malá osada po vzoru původního osídlení, která je nyní populární turistickou atrakcí.

    Leifr Eiríksson (někdy mezi 970 a 980 Island nebo Grónsko – cca 1020 neznámo kde) byl norský Viking, patrně první evropský objevitel Ameriky.

    Byl synem Erika Rudého, který kolonizoval Island a Grónsko. Podle ság kolem roku 1000 koupil Leif loď od Bjarni Herjolfssona, a vydal se s dalšími mladíky najít zemi, kterou Herjolfsson na západě spatřil. Propátrali část pobřeží Severní Ameriky a přezimovali v zemi, kterou nazvali Vinland – Země vína. Vínem (které zběžně znal jen jeden účastník výpravy) byly nejspíš místní bobule divokých brusinek nebo angreštu. Podle archeologických výzkumů se patrně jednalo o Newfoundland, v jehož severní části byla osada, odpovídající popisům ság, nalezena. Objevil ji v roce 1960 norský badatel Helge Ingstad u dnešního L'Anse aux Meadows.

    Podle jiných ság se Leif Eriksson na královský příkaz věnoval šíření křesťanství v Grónsku, kde díky jeho matce vznikl nejstarší kostel tohoto ostrova. Informace jsou kusé a pocházejí ze ság, zapsaných až o dvě století později.

           Vlajky Kalmarské unie

    Erik Rudý (ve staré norštině Eiríkr rauði, norsky Eirik Raude; kolem 950 – asi 1003) byl objevitelem a prvním osadníkem a průzkumníkem na pobřeží Grónska (asi roku 982). Úředně se jmenoval Erik Thorvaldsson (Eiríkr Þorvaldsson), svou přezdívku asi získal podle rudých vlasů a vousu, ale možná i podle své prudké povahy.

    Historickým pramenem pro údaje o životě Erika Rudého je Sága o Eriku Rudém a islandská kronika Landnamabok. Protože ságy byly především literárním útvarem, nemusí být konkrétní události v nich popisované zcela přesně. Základní historická fakta však bezesporu obsahují.

    • Erik vrahem

    Erikův otec Thorvald Asvaldsson byl sedlák a žil na severozápadě Norska v okresu Jaeder. Kolem roku 960 se zapletl do nějaké vraždy a byl s celou rodinou ze země vyhoštěn. Rodina založila farmu v Haukadalu, v jednom ze západních zálivů na Islandu. Erik se podle Ságy oženil s Thordildou (nebo Thjodhildou?). Začal hospodařit v Haukadalu, ale kvůli vraždě (snad pomstě za zabití několika svých čeledínů) se musel přestěhovat, podle Ságy na ostrůvek Öxney v Breidafjordu. Zde se záhy opět projevila Erikova násilnická povaha. Když půjčil svému příteli a sousedovi Thorgestovi několik prken a nevracel je, Erik přišel a sám si je vzal. Při následném pronásledování Erik usmrtil dva Thorgestovy syny. Byl uznán vinným z dvojnásobné vraždy a althing ho asi roku 982 na tři roky vyhostil ze země.

    • Vyhnanství

    Erik se dostal do situace, kdy věděl, že ani po návratu na Island nebude mít v zemi dobrou pověst. Když si vzpomněl na vyprávění islandských mořeplavců, kteří slyšeli o útesových březích zhruba 500 km západně od Islandu, rozhodl se najít zemi, v níž by se mohl trvale usadit, v této oblasti. Útesy na západě spatřil takřka o sto let dříve Gunnbjorn, syn Ulfa Krakese, když sem byl přikolébán nevlídným větrem, a zemi pojmenoval Gunnbjarnarsker, po něm snad břehy Grónska spatřil jako první Nor Snäbjorn Galti.

    Přesto je za skutečného objevitele Grónska považován Erik Rudý, který dorazil k severovýchodnímu výběžku ostrova a pak hledal při pobřeží půdu, která by byla vhodná k přežití. Zkoumá fjord za fjordem a nakonec připlul do jižních a jihozápadních oblastí Grónska, kde je podnebí zmírňováno Golfským proudem. Zde už byla země z velké části bez ledu a měla obdobné podmínky jako sever Norska. Podle Ságy strávil Erik první zimu na ostrově Eiriksey, druhou zimu v Eiriksholmaru a později v Hvarfsgnipa, poslední léto prozkoumal vzdálený sever od Snaefellu po Hrafnsfjord. Cele se věnoval úsilí o nalezení nejvhodnějšího místa pro trvalý pobyt.

    • Osídlení Grónska

    Když se po třech letech vyhnanství vrátil Erik asi r. 985 domů, začal propagovat myšlenku na kolonizaci ostrova. Zřejmě aby naladil své krajany, začal ostrov označovat jménem Zelená země (Groenland). Záměrně ho líčil v půvabnějších barvách a protože Island začal být relativně přelidněným a byl tu nedostatek dobré půdy, mnozí farmáři se rozhodli odplout s Erikem na zaslíbený ostrov. Islanďané vystavěli v Breidafjordu 25 lodí a už v létě se vydali na obtížnou plavbu.

    Kolem 500 kolonistů včetně žen a dětí nalodilo veškerý svůj majetek včetně domácího zvířectva. I proto cíle v Grónsku dosáhlo jen 14 lodí. Některé byly zahnány zpět na Island, jiné ztroskotaly a potopily se. Nejbližším Erikovým druhem byl sedlák Herjúlf, jehož syn Bjarni Herjúlfsson se později proslavil takřka stejně jako Erik Rudý. Erik a Herjúlf se stali náčelníky dvou osad, které Islanďané založili. Obě ležely na západním břehu: severnější osadě Vestribyggd (Západní osada, dnešní Godthab) vládl Herjúlf, Erik založil Východní osadu, Eystribyggd, dnešní Julianhab. Archeologicky byla prokázána tzv. Střední osada mezi oběma současnými městy, ale mnozí historikové se domnívají, že jde o část Západní osady.

    Islanďané museli v Grónsku čelit tvrdým podmínkám. Jako zemědělci se tu živli hlavně chovem dobytka, ale začali se zabývat i lovem zvěře a rybařením. Erik zřejmě věřil, že v Grónsku najde podmínky pro pěstování ječmene, ale semenu dovezenému z Islandu se příliš nedařilo. Chléb a pivo byly v Grónsku vzácností. Velkým problémem bylo stavební dřevo, neboť zakrslé břízy a vrby sotva postačovaly jako topivo. Přes tyto potíže osady rostly a z Islandu připlouvali další kolonisté. Archeologové vykopali především dosti velké stáje pro dobytek. Styky s domorodci – Inuity (Eskymáci) – nebyly příliš časté, ti žili tehdy severněji a obě komunity na sebe narážely jen při loveckých výpravách.

    • Poslední léta

    Erik Rudý měl se svou ženou údajně čtyři děti – dceru Freydís a syny Leifa, Thorvalda a Thorsteina. Leif Eriksson byl zřejmě prvním Evropanem, který přistál na americké pevnině a její severovýchodní pobřeží prozkoumal. Podle Ságy byl vyslancem norského krále Olafa Tryggvassona, který jej vyslal do Grónska jako křesťanského misionáře. Skutečně zde měl úspěch, třebaže se asi setkal s odporem svého otce; Erik zůstal do smrti pohanem. Sága ironicky poznamenává, že po tomto odmítnutí už s ním Leifova matka Thordilda odmítala sdílet lože. Časem se křesťanství v Grónsku upevnilo a v obou osadách bylo množství kostelů a dokonce dva kláštery.

    Erik Rudý zemřel asi roku 1003, možná o několik let dříve. Údaje hovoří, že skupina imigrantů, kteří předtím připluli z Islandu, s sebou přivezla epidemii, která kolonii zdecimovala. Erik byl mezi jejími oběťmi.

    Znak Grónska         Vlajka Grónska

    • Grónsko

    Grónsko je ostrov ležící na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu. Nachází se severovýchodně od Kanady a geograficky je součástí Severní Ameriky, ovšem historicky, politicky a ekonomicky se jedná o zemi velmi propojenou s Evropou. Jedná se o autonomní součást Dánského království, jehož hlavou státu je dánský monarcha, ovšem země je řízena vlastní vládou a parlamentem. Hlavním městem je Nuuk.

    Grónsko je největší ostrov na světě, ale jen 15% jeho území (asi o velikosti Britských ostrovů) je trvale bez ledu. Zbytek pokrývá led dosahující místy mocnosti až 3 000 m. Tento ledovec (pokrývající přibližně 1,8 milionu km2) je po Antarktickém ledovci druhý největší na světě. Po jeho roztátí by hladina světového oceánu stoupla o 7 m.

    • Historie
  • kolem roku 3000 př. n. l. přicházejí předci prvních Inuitů (Eskymáci) přes Beringovu úžinuAsie na Aljašku
  • cca 2500 př. n. l. probíhá první stěhování Indiánů do Grónska (kultura Sarqaq)
  • 500 př. n. l.1000 n. l. - indiánská kultura Dorset
  • kolem roku 875 objevuje tento ostrov viking Gunnbjørn Ulfsson, nazývá ho Gunnbjørnland
  • 982 Erik Rudý odplouvá z Islandu a přistává na jihozápadě Grónska. Od roku 986 osídluje se svou družinou okolí Brattahlidu
  • 986 – z 25 lodí vystěhovalců jich pouze 14 připlouvá až do Grónska. Jedná se asi o 700 lidí.
  • Z doby kolem roku 1000 jsou na jihu Grónska zachovány ruiny obydlí a kostelů
  • 1000 Leif Eriksson (syn Erika Rudého) se vrací z Norska již jako křesťan a přiváží s sebou i jednoho misionáře. Z grónských vikingů se stávají křesťané, je zbudován první kostel
  • kolem roku 1000 objevil Leif Eriksson Severní Ameriku (tzv. Vinland). Obchodní vztahy s Vinlandem trvají až do 14. století.
  • od roku 1000 – stěhování Inuitů z Aljašky a severní Kanady do Grónska (kultura Thule)
  • 1076 Adam Brémský zaznamenává ve své kronice arcibiskupství Hamburk první písemnou zmínku o osídlení a christianizaci Grónska, které nazývá Gronland
  • 1124-1126 zřízena vlastní diecéze pro Grónsko se sídlem v Gardar, dnešním Igaliku
  • 1350 Ivar Bardarsson, islandský cirkevní činitel, zaznamenává, že osídlení na západě byla uzavřená. V blízkosti území Normanů se objevují Inuité a zachraňují je.
    • Newfoundland

    Newfoundland (fr.: Terre-Neuve, ir.: Talamh an Éisc) je kanadský ostrov v Atlantském oceánu. Tvoří ostrovní část provincie Newfoundland a Labrador (až do roku 2001 nesla provincie jméno Newfoundland a stále se tak v hovoru běžně označuje). Na ostrově žije většina obyvatel provincie a nachází se zde i hlavní město, St. John's. Původní jméno Terra Nova dal ostrovu italský mořeplavec Giovanni Caboto, který jej objevil v roce 1497. V severní části ostrova se patrně nacházel legendární Vinland.

    Řeči zdejších osadníků se vyvíjely poněkud izolovaně a vytvořily svébytné dialekty (jde především o angličtinu, francouzštinu a irštinu). Dialekty přirozeně vymírají díky moderním komunikačním prostředkům a dopravním možnostem, které zlomily izolovanost oblasti, na vymření je zejména newfoundlandská irština, která má již méně než 100 přirozených mluvčích.

    Na severu ostrova se nachází L'Anse aux Meadows, jediné místo v Americe, na němž bylo jednoznačně prokázáno vikinské osídlení (patrně již zmíněný Vinland). Lokalita je pod ochrannou UNESCO a byl na ní vystavěn vikinský skanzen.

        

    Poloha Islandu

    • Island

    Island je stát na stejnojmenném ostrově v severní části Atlantského oceánu. Jeho hlavní město je Reykjavík.

    • Historie

    Prvními obyvateli Islandu byli pravděpodobně Norové a Keltové (irští a skotští), kteří přicházeli koncem 9. a v 10. století. Vikinští náčelníci zakládali tzv. „thingy“, což byly místní sněmy, které veřejně urovnávaly spory a konflikty mezi osadníky. Kolem roku 930 byl založen Althing a tento národní sněm můžeme pokládat za nejstarší evropský parlament. Jeho rozhodnutím bylo v letech 999-1000 přijato křesťanství. Ve 13. století se islandští náčelníci podrobili norské nadvládě, v roce 1397 se Island společně s Norskem dostal pod nadvládu Dánska a poté následovalo dlouhé období hospodářského úpadku. Až v roce 1874 byla dosažena autonomie. V roce 1783 došlo v jižní části ostrova k erupci několika desítek menších sopek v okolí sopky Laki, které měly za následek hladomor a vymření až 25 % tehdejší populace Islandu.[2]

    Následky výbuchu sopky Askja v roce 1875 zničily islandskou ekonomiku a způsobily velký hladomor. Během následujících 25 let 20 % obyvatelstva Islandu emigrovalo, hlavně do Kanady a Spojených států.

    Poté se hospodářská situace země začala pomalu zlepšovat.

    Znak Islandu            Vlajka Islandu

    • Vikingové

    Vikingové (přídavné jméno vikinský) byli skandinávští mořeplavci, kteří se v 8.11. století vydávali na „viking“ - loupeživé výpravy do mnoha evropských zemí. Pro konsolidující se evropské státy tehdy představovaly hrozivé nebezpečí. Z hlediska etnického původu představovali severní větev Germánů. V Evropě byli nazýváni Normany (Francie), Dány (Anglie), Ascomany (Německo) nebo Varjagy (Rus, Byzanc).

    • Životní podmínky

    Obyvatelstvo Skandinávie se živilo převážně lovem a rybolovem. Jejich obživu tvořily různé druhy masa, ale pojídali také stravu rostlinného původu. Zemědělství se věnovali pouze v některých oblastech, kde k tomu byly přírodní podmínky (švédské Skåne a Gotland Jekaterinsburg, norský Viken, Jutský poloostrov). Přes zimu si pak vyráběli nástroje, se kterými pak muži vyráželi za obchodem. Ženy, děti, starci a otroci zůstávali doma a starali se o hospodářství. Zajímavé je, že ženy Vikingů neměly ve společnosti zrovna nízké postavení. Samy se totiž musely o vsechno postarat.

    • Expanze na jih

    Ze Skandinávie (Norsko, Švédsko) se vypravili zhruba v 8. století, plenili pobřeží Británie (kláštery Iona a Lindisfarne) a také pobřeží Francie (zejména při ústí řeky Seiny) a to až do 11. století. Pirátské nájezdy spojovali s obchodem - obchodovali s kořistí i válečnými zajatci.

    Důvody:

    • nedostatek zemědělské půdy
    • pravděpodobně i velké napětí mezi Franky a Dány
    • obchody v Evropě (bohatá kořist)
    • sociální změny

    Vyvinuli si i své vlastní lodě - veslice, jinak přezdívané drakkary. Tyto lodě měly malý ponor, což byl pro Vikingy skvělý prostředek.

    • Vpády Vikingů

    Norští Vikingové se soustředili na sever a jih. Osídlili severoskotské ostrovy, přivlastnili si ostrov Man a dále se zachytili ve Skotsku a Irsku a prakticky na všech pobřežích okolo Skotského moře. Odtud pak dále postupovali do anglického vnitrozemí, kde se jejich zájmy střetly se zájmy Dánů, ale i do Francie a dokonce i do Středozemního moře. V mladší době Vikingů se dostali na Faerské ostrovy, Island, do Grónska a odtud potom do dnešní Ameriky (díky náčelníkovi Leifu Erikssonovi byli norští Vikingové okolo roku 985 prvními Evropany v Americe). Zbudovali zde dokonce minimálně jednu malou osadu v severní části Newfoundlandu (patrně legendární Vinland). Osada existovala jen krátce. Odtud se Vikingové vydávali pravděpodobně i dále na jih, ale kam až dopluli, se zatím odhalit nepodařilo. Dnes je tato lokalita pod ochranou UNESCO se na této lokalitě nachází vikinský skanzen (více viz L'Anse aux Meadows).

    Švédští Vikingové (Varjagové) byli elitní družiny ozbrojených kupců, kteří se zaměřili na východ. Po vodních tocích a plochách pronikali z Finského nebo Rižského zálivu k Volze nebo Dněpru. Po těchto vodních cestách postupovali dále k jihu, po Volze do arabských zemí a po Dněpru do Černého moře a Byzance. Zastánci tzv. normanské teorie vzniku ruského státu považují Varjagy za zakladatele Kyjevské Rusi a její původní panovnické dynastie Rurikovců (zakladatel Rurik).

    Dánští Vikingové se zaměřili na jihozápad. Pronikli do severní Francie a do Anglie a společně s norskými Vikingy dopluli až do Středozemního moře. Roku 911 udělil západofranský král normanskému náčelníkovi Rollovi v léno hrabství Rouen (později normandské vévodství). Ve druhé polovině 9.století kolonizovali také část Anglie. Největší z britských ostrovů byl proto v této době rozdělen na dvě království - na severu se nacházelo vikinské Danelaw a na jihu anglický Wessex. Byli též zaměřeni na západní Balt.

            

    • Vikinské mýty a legendy

    Ve Vikignských legendách se objevují různé nadpřirozené bytosti, jako například obři nebo trpaslíci. Trpaslíci byli výborní horníci, kteří v hloubi hor strážili poklad. Obři vytvořili vše neživé na zemi - lesy, hory, skály. První bohové Odin, Vili a Vé se narodili dvěma obrům Audumle a Buri. Tito první bohové vytvořili vše živé – zvířata a člověka. Odin byl neohrožený válečník. Jako ochranu nosil svoji přilbici a brnění, stejně tak jako sponu, kterou měl zavěšenou u pasu a která mu dávala desetkrát větší sílu. V boji ho doprovázeli dva vlci a neohrožené jezdkyně. Odin byl ale hlavně mudrc. Nejedl a pil jenom božský nápoj. Všichni Vikingové se ho báli a měl úctu i před ostatními bohy. Podle vikingů byl střed světa obrovský strom jasan. Mezi kořeny byl nepřátelský kmen Midgard a vysoko v korunách stromu sídlili bohové. Bájný jasan Yggdrasil měl tři hlavní kořeny. Tyto kořeny klesaly do hloubi Země. Ten první vedl až do posvátného pramene. Tento pramen hlídají bohyně (sudičky) splétající vlákna osudu: Norny. Když se jedno vlákno osudu zlomilo, zemřel jeden člověk. Druhý pramen vedl do Země jinovatky obývané obry. Třetí kořen vedl do Niflheimu, světa zemřelých. Vládce této říše byla bohyně Hel. Zde také pramenily všechny řeky. Na Yggdrasilu žila také různá bájná stvoření: spojení mezi bohy a podzemním světem vykonávala veverka Ratatosk. Na úplném vrcholku stromu seděl zlatý kohout, který měl varovat bohy před nebezpečím. Pomáhal mu bílý krahujec, který kontroloval celý svět. Na světě vyvolával zemětřesení had Jörmungandr, který na tento posvátný strom neustále útočil ve snaze zničit bohy.

    • Vikinské lodě

    Drakkar - v 9. století, válečná loď

    Snekkar - v 9. století, válečná loď

    Knarr - v 10 - 11. století kolonizátorská a obchodní loď

    Langskip -9. století,válečná loď vhodná i na řeku

    • Normané

    Normané jsou potomci části Vikingů, kteří v 9. století obsadili severní Francii. V roce 911 západofranský král Karel III. zvaný Prosťáček udělil jejich náčelníkovi Rollovi v léno hrabství Rouen (Normandie), čímž vzniklo Normanské vévodství. Král se tímto způsobem pokusil řešit problém rozpínavosti a dravosti Normanů. Ti mu přísahali věrnost, přijali křesťanství a také galorománský jazyk.

    Další výboje směřovali Normané do Anglie, kterou si roku 1066 v Bitvě u Hastingsu podmanil normanský vévoda Vilém Dobyvatel a stal se tak anglickým králem. V roce 1072 napadl Vilém Dobyvatel Skotsko a král Malcolm III. se mu byl nucen podrobit. Normané též usilovali o vládu ve Walesu a v Irsku.

    Normané výrazně ovlivnili také dějiny Středozemí. Zúčastnili se řady bojů s Araby a byli za svou statečnost hojně odměňováni. Rainulf Drengot získal v Itálii roku 1030 od Sergia IV. Neapolského hrabství Aversa a příslušník rodiny Hauteville Guaimar IV. ze Salerna později získal dokonce Apulii a Kalábrii jako „vévoda z Apulie a Calabrie“. Guaimar okamžitě odměnil svého prvního velitele Viléma zvaného Železná paže knížectvím Melfi. Drengotův syn pak získal ještě knížectví Capuu. Tyto územní zisky byly završeny dobytím Sicílie a Malty z rukou Arabů. Roku 1130 pak vzniklo Sicilské království.

    • Charakteristika Normanů

    Normané by neměli být zaměňováni s Vikingyskandinávskými nájezdníky, plenitely Anglie a ruských knížectví. Geoffrey Malaterra Normany charakterizoval jako vyznačující se svou prohnaností,   pohrdající odkazy svých předků v naději na další veliká vítězství.

    • Normané a Normandie

    Zeměpisně se Normandie nachází v zhruba těch samých místech, jako stará církevní provincie Rouen, která se nazývala Brittanica Nova stejně, jako západní Flandry. Toto území nemělo přirozenou hranici, proto předtím tvořilo administrativní celek. Historicky bylo obyvatelstvo převážně francouzské. V oblasti se také natrvalo usadili vikinští osadníci, kteří začali oblast osidlovat kolem roku 880 a kteří byli rozděleni mezi malou kolonii ve východní Normandii a o něco větší usedlost v západní Normandii. Během 10. století se začali množit případy zkázonosných nájezdů Vikingů ze severu, pronikajících po řekách hluboko do vnitrozemí Galie, které se začali stávat jejich častým tábořištěm. S sebou si Vikingové brali i své ženy i osobní majetek. Část Vikingů se zde trvale usadila,jejich pohanské zvyky byli později nahrazeny křesťanstvím a Vikingové též přijali také Galo-románský jazyk místních obyvatel. Po jedné či dvou generacích se již potomci vikinských nájezdníků ničím nelišili od zdejšího francouzského obyvatelstva. Normané si v Normandii osvojili sílící feudální systém a stejně jako Normané v Anglii, tak v severní Francii zaujali své místo ve společenském žebříčku. Normanští válečníci se zcela lišili od místní francouzské aristokracie, která mohla leckdy vysledovat svůj původ až do karolinské doby, zatímco Normané zřídkakdy dokázali vystopovat své předky do doby před počátek 11. století. Většina rytířů zůstávala chudá a lačná po půdě. Rytířstvo v dobách před křížovými výpravami patřilo k nízké společenské třídě a rytíř býval často jen profesionální voják a jediným jeho majetkem byl jeho kůň. Mnoho anglických a francouzských Normanů se proto horlivě připojilo k myšlence křížové výpravy.

    • Normanské výboje

    Normané v Anglii - Normané

    22.Květen 2008

    bitva u Sedanu 1870

    Prusko-francouzská válka (19. července 187010. května 1871) byl konflikt mezi Francií a Pruskem.

    Příčiny vzniku této války je možno spatřovat v důsledcích války prusko-rakouské u Sadové (Hradce Králové) z roku 1866, neboť vítězství Pruska bylo ve Francii považováno za vlastní diplomatickou prohru. Následné rychlé uzavření míru mezi Pruskem a Rakouskem totiž nedovolilo Napoleonovi III. vystupovat v roli prostředníka a vyžadovat za to kompenzaci v podobě odstoupení území na levém břehu Rýna.

    Další diplomatické fiasko utrpěla Francie při pokusu získat velkovévodství Lucemburské, který ztroskotal na mezinárodních protestech. Ty vyvolaly na určitou dobu krizi ve vztazích mezi Francií a Pruskem.

    Napětí pak nemohlo polevit ani při pokusu Francie o uzavření spojenectví s Rakouskem a Itálií s cílem Prusko tím obklíčit a izolovat. A politická situace se možno-li ještě zhoršila sporem o obsazení španělského trůnu. Napoleon III. podporoval kandidaturu portugalského prince Ferdinanda, zatímco pruský kancléř Otto von Bismarck tajnou dohodou prosadil prince Leopolda z rodu Hohenzollern-Sigmaringen. Když se informace o této dohodě dostala na veřejnost, napětí mezi oběma státy vzrostlo a princ Leopold po dohodě s pruským králem Vilémem I. od kandidatury raději ustoupil.

    Přesto zpráva o tajné dohodě byla v Paříži považována za provokaci Berlína a tisk se rozepisoval o obklíčení Francie ze západu i východu. Francie začala od Viléma I. požadovat záruky, že Hohenzollernové rezignují na španělský trůn navždy. Pruský král však požadavky francouzského vyslance Benedettiho odmítl a telegraficky o tom informoval Bismarcka. Ten tuto „emžskou depeši“ upravil a uveřejnil tak, aby francouzskou vládu jejími přehnanými nároky zostudil. Ta pod tlakem pobouřené veřejnosti musela mobilizovat a 19. června 1870 vyhlásila Prusku válku.

    Battle-Mars-Le-Tour-large.jpg

    Z války proti Prusku se však rázem stala válka proti celému Německu, protože jejím vyhlášením vstoupily v platnost smlouvy, uzavřené Bismarckem s jihoněmeckými státy v roce 1866. Pod pruským velením narukovaly kromě pruské a severoněmecké armády i bavorské, württenberské a bádenské jednotky, celkem 500 000 vojáků, v zázemí se připravovalo dalších 160 000 záložníků a 190 000 mužů zemské domobrany.

    Francie, navzdory sebevědomým prohlášením velení, byla na válku připravena špatně. Armáda měla stav 370 000 mužů, z toho 60 000 v Alžírsku a 6000 v Římě. Organizační zmatky při doplňování pluků způsobily všeobecný dopravní chaos, takže začátkem srpna mělo velení k dispozici jen 235 000 mužů a nebylo schopno ofenzívy do jižního Německa, jak původně plánovalo. Francouzské vojsko zaujalo jen obranné postavení podél 300 km hranic. Vrchního velení se 29. července ujal sám císař, alsasské armádě velel maršál Mac Mahon a lotrinské maršál Bazaine.

    Už počátkem srpna byla v krvavých střetech obrana prolomena, francouzské armády ustoupily, Alsasko a Lotrinsko byly okupovány. Bazainova lotrinská armáda zůstala obklíčena v pevnosti Méty, Mac Mahonova se spojila s jednotkami císaře s úmyslem stáhnout se k Paříži. Nálada lidu však byla natolik rozbouřená, že vláda nutně potřebovala vojenský úspěch, aby v Paříži zabránila vypuknutí revoluce.

    Mac Mahon se tedy obrátil k Métám, německá vojska mu však rychlým postupem odřízla cestu a více než stotisícovou francouzskou armádu zatlačila do úzké kotliny mezi řekou Mása a belgickou hranicí u města Sedanu. Okolní návrší obsadily německé baterie a jejich palba 1. září 1870 zahájila rozhodující bitvu. Zoufale se bránící Francouzi ještě večer na příkaz císaře vyvěsili bílou vlajku, 2. září byla podepsána kapitulace. Do zajetí padlo 83 000 vojáků, císař se stal zajatcem pruského krále.

    Bonapartistický režim se zhroutil a v tom okamžiku se začala měnit mapa Evropy, Francie už v ní nebyla na prvním místě. Vojenská konfrontace ale pokračovala, vyhlášením republiky 4. září a lidovou válkou francouzského obyvatelstva proti nenáviděným okupantům, která mohla získat sympatie neutrálních států. Bismarck proto musel, proti vůli armády, válku co nejrychleji ukončit. Francouzský odpor, podnícený zejména odtržením Alsaska a části Lotrinska, zlomilo až obležení a ostřelování Paříže.

    28. ledna 1871 bylo podepsáno příměří a 10. května 1871 ve Frankfurtu nad Mohanem byla definitivně uzavřena mírová smlouva. Francie v ní souhlasila s podmínkami, kladenými Německem, odstoupila požadovaná území a jako válečné odškodnění se zavázala do tří let zaplatit 5 miliard franků.

    Porážka a především ztráta Alsaska a Lotrinska zkomplikovala vztahy mezi novým Německem a Francií a znemožnila smíření mezi oběma národy na několik desetiletí.

    JEN TROCHU ZMĚNĚNÝ A UPRAVENÝ TELEGRAM - změnil obsah depeše, tak že z obyčejného dopisu udělal výhružku a byl rozbuškou pro tuto válku... .

    13.Květen 2008

    Bitva u Moháče 1526

    Bitva u Moháče se odehrála roku 1526 a byla jednou z nejdůležitéjších bitev první poloviny 16. století. Ludvík Jagellonský, král uherský a český, se v ní pokusil zastavit tureckou expanzi do nitra maďarské části své říše, avšak neuspěl. V boji se zhruba dvakrát silnějším a lépe vyzbrojeným i vycvičeným protivníkem utrpěl zdrcující porážku a na útěku zahynul. Uhři překročili Dunaj u Moháče a zde se utábořili, hned ráno 29. srpna vyrazili. Uherské vojsko bylo rovnoměrně rozděleno do třech křídel, zleva byly neprostupné bažiny. Osmané byli rozděleni na tři řady pěšáků a navíc několikatísícový oddíl měl bojiště obejít a zaútočit zezadu.

    Trvání: 29.srpna 1526

    Místo: Moháč, jižně od Budapešti

    Výsledek:  drtivé vítězství Turků

    UHERSKÉ KRÁLOVSTVÍ x OSMANSKÁ ŘÍŠE

    Velitelé: Ludvík Jagellonský +, Pál Tomori +, Jiří Zápolský +  x  Sulejman I.

    1. řada Turků zaútočila asi hodinu po poledni. Uhři a další křesťané ji dokázali obrátit na útěk a vyrazit do protiútoku proti příchozí 2. řadě. Na pravé křídlo v těch chvílích zaútočila lehká islámská jízda a uherský protiútok byl zastaven. Bojovali už i uherské jízdní zálohy. V tuto chvíli probíhal tvrdý nerozhodný boj a také vyrazila třetí řada Sulejmana složena z jeho osobní gardy - zkušených a kvalitních janičářů. Bitva probíhala už asi hodinu. Příchod janičárů znamenal obrat bitvy. Uherské oddíly se začaly rozpadat a z nejvytíženějšího pravého křídla křesťanské armády začali utíkat první vojáci. Na bojiště navíc ještě dorazila skupina, která uherskou armádu obešla. Uherské vojsko bylo poraženo, rozehnáno, bojovali už jen jeho zbytky. Král Ludvík při útěku utonul v bažinách. Na obou stranách byly ztráty skoro stejné - 16 000 mužů, pro uherskou armádu to znamenalo drtivou porážku.

    Moháč na mapě Maďarska

    Ludvíkovi hodně uškodilo, že třetina jeho armády (zemská hotovost), v čele s Janem Zápolským (8000 Uhrů a 5000 Chorvatů), zůstala u Segedína a nestihla se dostavit na bojiště včas. Výsledkem bitvy nebyl jen počátek hegemonie Turků v Maďarsku (kteří rychle postupovali směrem na sever až k dnešnímu Slovensku, ale i vymření českouherské větve Jagellonců.

    Turci zanedlouho poté obsadili Budín, hlavní uherské město, od té doby je bitva u Moháče symbolem porážky maďarského národa. Uherským i českým králem se stal Habsburk Ferdinand I. a Habsburkové vstoupili s konečnou platností do Evropské politiky a na čas se stali nejmocnějším evropským rodem. Prakticky bitvou u Moháče začal jejich vzestup v evropské politice 16. století. Jako druhá bitva u Moháče se někdy označuje bitva u Nagyharsány, která proběhla 12. srpna 1687. Pojmenování je ovšem silně poplatné propagandistickému názoru o odvetě, neboť od Moháče dělilo v tomto případě bitevní pole přes 41,25 km.

    Mohács Historical Monumen (5).jpg

    < Novější články | Starší články >

    O autorovi

    • Jméno LUCky.luKA
    • Region Karlovarský kraj
    Můj profil