Jmeno: 1Ivetta Region: Nymburk O mně: Prosím, omluvte mě, že neodpovídám, nefunguje mi to tady, už jsem psala na správce stránek, prosím kdo mi napsal, ať má strpení, nebo mi napíše na email ivetalhotakova@gmail.com - děkuji za pochopení.
Rozvedena, mam 2 deti 20 a 29. Hledam mileho muze, abs
Jistý podnikatel poslal z práce své manželce fax,ve kterém stálo:
Moje milá manželko,
určitě chápeš, že mám jisté potřeby, které Ty jako 54-letá nemůžeš uspokojit. Jsem s Tebou velmi šťastný a považuji Tě za dobrou manželku.Přesto doufám, že mi nebudeš mít za zlé, když se z tohoto faxu dozvíš, že trávím noc se svou 18-letou sekretářkou Vanesou v hotelu Comfort Inn.Neznepokojuj se.Před půlnocí budu doma.
Když se muž vrátil domů, našel v jídelně tentolist:
Můj milý manželi,
dostala jsem Tvůj fax a děkuji Ti za upřímnost. Při této příležitosti Ti chci připomenout, že 54 let bylo před časem také Tobě. Současně Tě chci informovat, že v čase, kdy čteš tento list, budu s Michalem, mým učitelem tenisu, který je stejně jako Tvá sekretářka 18-letý, v hotelu Fiesta. Jako zkušený muž s dobrými znalostmi matematiky určitě víš, že se nacházíme v podobné situaci...Pouze s malým rozdílem:18-letému to jde s 54-letou víckrát, než 54-letému s 18-letou, takže se mnou do rána určitě nepočítej!!!
Matka má tři dcery a všechny jsou ještě panny.Všechny tři mají svatbu krátce po sobě.Protože se jejich matka trochu obává, jak si poradí s prvním sexuálním zážitkem, řekne jim, aby poslaly pohled ze svatební cesty a nějakým diskrétním způsobem sex popsaly.První dcera poslala pohled z Havajských ostrovů. Bylo na něm napsáno jen NESCAFÉ.Matka nejdřív nechápala,ale pak běžela do kuchyně, vzala NESCAFÉ a četla:DOBRÉ DO POSLEDNÍ KAPKY.Trochu se začervenala, ale byla spokojená.Přišel druhý pohled z Miami. Opět krátká zpráva: BENSON and HADGES.Matka šla rovnou do obýváku, kde vzala manželovi cigára a čte:EXTRA DLOUHÉ, KING SIZE.Opět se začervenala a byla spokojená.Po měsíci přišla třetí pohlednice od nejmladší dcery. Na pohlednici byloroztřeseným písmem napsáno BRITISH AIRWAYS.Matka běžela najít prospekt letecké společnosti a čte:TŘIKRÁT DENNĚ, 7 DNÍ V TÝDNU, VŠEMI CESTAMI!
Poplatky ve zdravotnictví u nás a v SRN. Tady mámesocialistický kapitalismus, tam je sociální kapitalismus a v tom jevelký rozdíl.Tam nemají nějaké Cikrty či Julínky, ale sestavení celéhosystému přenechali odborníkům. To, co z toho vzniklo, je sociálněspravedlivé a přijatelné pro všechny. Nikdo není znevýhodněn a každýpřispívá na zdravotnictví dle svých možností. U nás nejvíce sociálněnespravedlivé je právě to, co oba Tomášové vychvalují jako největšípřednost: - hranice 5000 Kč pro každého. Určení ochranné hranicepoplatků pevně stanovenou výší 5000 Kč je sociálně nespravedlivé. Protoho, který má roční příjem 500 000 Kč, je to jedno procento z příjmu.Ten, kdo má ale příjem jen 100 000 Kč, je to už 5 % a platí tedypětkrát více. Aby k této nespravedlnosti nedošlo, majíto v Německu stanoveno pevně v procentech. Jsou to pro každého 2 % zročního přijmu, pro chronicky nemocné 1 %. U každého je tedy hraniceindividuálně stanovena dle jeho příjmů.Kdo může platitvíce, platí více, kdo méně, platí méně. Platby zdravotního pojištěnítaky nejsou stanoveny u všech stejnou pevnou sumou, ale vypočtenyprocentuálně z platu. Tak by to mělo být i u hranice poplatků. Pokud jeto jinak, je to stejně nespravedlivé, jako kdyby se stanovila daň zemzdy pro všechny stejnou sumou, třeba 8000 Kč. Ten s příjmem kolem 60000 Kč by měl důvod se smát, ten s učitelským platem kolem 20 000 Kč byuž takový důvod mít nemusel. Stanovit nějakou hranici, či odvod nějakédaně tak, aby to bylo sociálně spravedlivé pro všechny plátce, nejdejinak než procentuálně. Na to zřejmě nikdo nepomyslel.
Další drzostí je vyžadování placení od bezpříjmových skupin, např. od dětí. V SRN platí až od 18 let.Předpokládá se, že potom už dítě má vlastní příjem a pokud ne, tak máuž nárok na sociální podporu, ze které musí rovněž platit, a to zase aždo výše jen 2 % (chronicky nemocní 1 %). Pokud by ministr Tomáš Julínekvyžadoval, aby za děti platili rodiče, byl by to zase další případdiskriminace rodičů s nedospělými dětmi. Museli by platit dvakrát,jednou za sebe a jednou za děti. Ty s dospělými dětmi by bylizvýhodněni.Dalším protiústavním krokem je zavedení trestu odnětí platu ve výši tří dnů pro každého nově onemocnělého.To přece nemůže být paušálně zakotveno v zákoně. Takto by mohl trestatjenom soud a musel by případ posuzovat individuálně, pokud by knějakému zneužití ze strany pacienta opravdu došlo. To je přecenespravedlivé trestat s viníky i poctivé. Typický případ pro soud prolidská práva ve Štrasburku.A ještě jedna otázka. Bude muset pacient platit první 3 dny za pobyt v nemocnici, když za tyto tři dny nebude mít žádný příjem?Pokudano, kde má na to vzít peníze? V Německu prvních 6 kalendářních týdnůje nemocný placen svým zaměstnavatelem ve výši přibližně 95 % z čistémzdy. Potom ho platí nemocenská pojišťovna přibližně 75 % z hrubé mzdy.Kdo by toho zneužíval a přitom třeba pracoval na černo, může být ivyhozen ze zaměstnání. Způsobenou škodu samozřejmě musí nahradit.
Praxe s poplatky ve zdravotnictví ve SRN u lékaře.
Zanávštěvu u lékaře se platí paušální poplatek za každé kalendářníčtvrtletí roku ve výši 10 eur. Nezáleží na tom, kolikrát lékaře v tédobě navštívíte, zdali 3x (jednou za měsíc), či 20x. Pokud tedy klékaři chodíte průběžně přes celý rok, zaplatíte za neomezený početnávštěv za čtyři čtvrtletí celkem 40 eur.U specialisty, kam vás pošleváš lékař, se neplatí nic. Poplatky vybírá sestra, která je dál posílázdravotní pojišťovně, u které je pacient pojištěn. Nejsou určenylékaři, ale na podporu zdravotnictví. Lékař si nemůže přivydělat tím,že by si nechal zaplatit za vystavení receptu. Vystavit pacientovirecept je samozřejmost a součást jeho práce. Ostatně by to bylo i vrozporu se zákonem, kdyby byl lékař placen dvakrát. Jednou zdravotnípojišťovnou a podruhé samotným pacientem. Poplatky jsou plně započítánydo nejvyššího možného zatížení pacienta (ochranný limit).
Poplatky za léky a obvazový materiál.
Platíomezení na nejvýše 10 eur za lék a materiál. Za každý lék, který je nadoplatek, se tedy platí 10 % z jeho ceny, nejméně však 5 eur a nejvýše10 eur. Pokud by tedy cena léku byla 300 eur, pacient by nezaplatil 30eur, ale jenom 10 eur. Poplatky rovněž nejsou určeny lékárníkům, alepro zdravotnictví jako takové a odevzdány zdravotním pojišťovnám.Jsouplně započítány do hranice nejvyššího zatížení (ochranný limit) bezohledu na to, jestli by si mohl pacient vybrat lék bez doplatku.Zdravotní pojišťovna do toho nemůže mluvit a musí uznat lék, kterýlékař pacientovi předepsal a doplatek do limitu započítat.
Poplatky za pobyt v nemocnici.
Zakaždý den pobytu v nemocnici se platí 10 eur, ale jenom do výše 28 dnív roce. To znamená, že ten, kdo bude ležet v nemocnici 14 dní, zaplatí140 eur, ten, kdo si poleží v nemocnici 3 nebo 10 měsíců v roce,zaplatí nejvýše 280 eur. Poplatky jsou rovněž určeny výhradně na celýsystém zdravotnictví. Nemocnice musí poplatky převést na účetpojišťovny. Povinnost platit má každý občan starší 18 let. Aby bylpoplatek sociální (někdo může zaplatit více, někdo méně), je vypočtenajeho nejvyšší výše z ročního příjmu pacienta a je pevně stanovena na 2procenta z jeho ročního příjmu. Je to hranice nejvyššího možnéhozatížení pacienta, kterou může bez nepříznivých sociálních následkůještě snést. U každého je samozřejmě jiná, a sice podle výše jehopříjmu. V tom je sociální spravedlnost pro všechny. Výjimkou jsouzdravotně postižení a chronicky nemocní, u kterých je limit nejvyššíhozatížení poloviční, tedy 1 % z jejich příjmů.
Příklad výpočtu limitu.
Kdomá roční příjem 20 000 eur, musí státu ročně přispět na zdravotnictvídvěma procenty, což je 400 eur.Pokud je dlouhodobě nemocný, tak jenjedním procentem, což je 200 eur. U důchodce s ročním příjmem 10 000 eurjeto 200 eur, resp. 100 eur, pokud je chronicky nemocný. Vše, co za rokzaplatí přes tuto hranici, je mu zdravotní pojišťovnou vráceno.
Vyúčtování přeplatků.
Každýpacient dostane u lékaře, v lékárně, v nemocnici, všude, kde platípoplatky, stvrzenky, které si uschová a příští rok odevzdá v nemocensképojišťovně, která vše přepočítá. Co je zaplaceno přes limit, poukáže došesti týdnů pacientovi na jeho účet. Když zaplatil méně, tak samozřejměk pojišťovně nejde. Pacient už předem ví, kolik dostane, protože si tosám dokáže podle svých příjmů a stvrzenek spočítat. A ještě nadoplnění. Dlouhodobě, chronicky nemocný je ten, který je nejméně jedenrok v léčení stejné nemoci a nejméně jednou za čtvrt roku u lékaře naprohlídce, pro léky či radu. Např. diabetici, dále duševně, či tělesněpostižení, připoutaní na lůžko apod. Pro pobyt v lázních a léčebnýchústavech platí totéž jako při pobytu v nemocnicích. Lékař z poplatkůnic nedostane, a proto není narušen vztah mezi ním a pacientem.Ordinace a nemocnice jsou jen výběrčími poplatků pro nemocensképojišťovny.
Milý Petře ! S radostí Ti oznamuji, že se narodil plod naší lásky malý Petřík. Žel, z důvodu nedostatku mateřského mléka jsem musela najmout kojnou. Má kubánský původ, takže od jejího mléka kůže našeho děťátka úplně zčernala. Za toto teda já vůbec nemůžu...
Tvoje milující Anička.
Drahá maminko ! Před chvílí se mi dostal do rukou dopis od Aničky, ve kterém mi oznamuje, že se nám narodil synáček. Jelikož nemá dostatek mateřskéhomléka,je odkázaná na pomoc kojné, která je barevná a od jejího mléka setéměř načerno zabarvila i kůžička Tvého vnoučka, za což moje draháAnička vůbec nemůže.Doufám že se spolu s námi těšíš...
Objímá Tě Tvůj syn Petr.
Můj drahý synu !
Při Tvém narození jsem dopadla přesně tak jak Tvoje Anička. Ztratilajsem mléko, proto jsem Tě krmila kravským mlékem. Zřejmě proto se zTebe stal takový vůl... Za to tedy já vůbec nemůžu...
50 g neochuceného sójového granulátu 3 rajčata 250 g konzervovaných červených fazolí 50 g sterilovaných kukuřičných zrn 1 kapie 1 cibule 2 stroužky česneku olivový olej 3 lžíce rajčatového protlaku 1 chilli paprička sůl, ev. i mleté chilli 0,15 l vývaru
Sójový chilli guláš s fazolemi - recept
Sójový granulát asi 20 minut povaříme, propláchneme vodou a necháme okapat. Oloupanárajčata překrojíme, vybereme střed a masitou část rozkrájíme načtvrtky. Kapii rozkrájíme na širší nudličky, cibuli a česnek pokrájíme na plátky. Narozehřátém oleji orestujeme cibuli, česnek a papriky. Přidáme rajčata,protlak a polovinu vývaru. Promícháme a vaříme asi 15 minut. Dozeleninového základu přidáme sójový granulát, papričku, zbytek vývaru,sůl a pokrájené chilli. Promícháme a povaříme 15 minut. Nakonec vmícháme sterilované fazole a kukuřici (oboje bez nálevu) a sójový chilli guláš s fazolemi je hotov.
TIP
Kdo nemůže nebo nechce chilli, vynechá chilli papričku a mleté chilli a získá rovněž výborný sójový guláš s fazolemi.
Boršč moravského komtura není ani tak polévka, spíše skvělý zeleninový "guláš".
600 g hovězího masa 1 velká cibule 2 mrkve, 2 petržele, 1 střední celer asi 1 dl oleje sůl,mletý pepř, mletý kmín 6 kuliček celého pepře a 6 kuliček nového koření 3 + 2 bobkové listy mletý koriandr podle chuti 1 větší červená řepa 2 stroužky česneku 1 kostka masoxu 2 lžíce kečupu 1/4 středně velké hlávky zelí kysaná smetana nebo bílý jogurt na dochucení
Boršč moravského komtura - recept
Nahrubonastrouhat větší množství kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel),hodit na zpěněnou cibulku s olejem a za stálého míchání bez vodyorestovat. Potom zalít vodou, dobře osolit a dusit. V druhém hrnciuvařit v osolené vodě na menší kostky nakrájené hovězí maso s celýmnovým kořením a pepřem, přidat bobkový list. Vařit do poloměkka, potévyjmout koření. Maso s vývarem přelít na dušenou zeleninu a za mírnéhovaru přidat na menší proužky nebo kolečka nakrájenou syrovou červenouřepu. Čím víc, tím lépe. Zalít horkou vodou tak, aby byla zeleninazatopená. Přidat nadrobno nakrájený česnek, kostku masoxu , okořenitmletým kmínem, znovu bobkovým listem, mletým černým pepřem, ale zejména- a to je důležité - mletým semenem koriandru - tím nešetřit. Podlechuti přisolit případně osladit, přidat trochu kečupu pro lehcenakyslou chuť. Až je červená řepa poloměkká, vsypeme do borščenakrájené syrové hlávkové zelí, dobře vmícháme a lehce zalijeme vroucívodou jen tak, aby byla zelenina lehce zatopená. Zelenina musí být vhrnci převažující složkou, barva boršče je temně červená, na povrchu sevytvářejí menší oka oleje s extrahovaným oranžovým barvivem z mrkve.Vaříme ještě 5 minut, odstavíme z ohně a necháme pod poklicí zvolnavychladnout. Pochopitelně, pokud to vydržíme a ještě za horka borščnezdlábneme.
Pokud budeme jíst boršč až druhý den, je třeba jejznovu dochutit, některé aromatické i chuťové složky se delším stánímvytrácejí.
Podáváme s kyselou smetanou nebo jen bílým jogurtempro zjemnění chuti až na talíři. Nejlepší je s rozpečenými houskami, ato jako hlavní jídlo, skvěle chutná je-li lehce zaléván vychlazeným pivem.
250 g nebo trochu více uzeného bůčku, 1 kg cibule, 1 kg hovězí kližky, červené víno, 1 brambora, chlebová kůrka, 1 uzená klobása, 1 lžička hladké mouky, 1 mrkev, trocha kořenové petržele, trocha celeru, sladká červená paprika, sůl, pálivé papričky, jalovec, majoránka, 1 lžíce rybízového džemu, citrónová kůra, 1 lžička kečupu, olej, 1 šlehačka
Postup:
Uzený bůček nakrájíme na drobné kostičky, hodíme do většího hrnce
A prudce škvaříme do doby, až se vyškvaří hodně sádla a z bůčku zbudou jen středně hnědé škvarečky. Cibuli nakrájíme na kostičky a vhodíme do takto připraveného tuku, za stálého míchání vyčkáme až bude sklovitě zlatá. Pak přidáme na kostky nakrájenou kližku, zamícháme, chvilku necháme nepodlité, pak začneme podlévat červeným vínem. Nastává nejdůležitější fáze, to jest samo vaření guláše. Hotový je, až je kližka zcela měkká, ale nerozpadá se. Čím pomaleji se vaří, tím je guláš lepší. Asi deset minut před koncem vaření přidáme jednu nadrobno nakrájenou chlebovou kůrku a jednu nastrouhanou menší bramboru (obojí na zahuštění) a jednu nadrobno nakrájenou uzenou klobásu a lžičku hladké mouky.Současně možno na velké pánvi vyrábět kašičku na dochucení - Dělá setakto: na rozpálený olej se dá nejprve nadrobno nakrájená nebonastrouhaná mrkev a trochu podobně připravené petržele a celeru. Když je to víceméně usmaženo, přidá se další ingredience - sůl, hodně červené sladké papriky, přiměřené množství (nikoliv příliš malé) rozdrcených pálivých papriček, či jiného ostrého koření, rozdrcený pepř a hlavně jalovec!, majoránka, nějaké další zelené bylinky, lžíce rybízového džemu, dost nastrouhané citrónové kůry, lžička kečupu, případné další koření dle vlastního výběru. To vše dohromady se několik málo minut za stálého míchání smaží na oleji, čímž se otevřou všechny chutě
a splynou s olejem. Obsah pánve se pak přidá do hrnce s gulášem, dvě minuty se to na mírnémohni intenzívně míchá, pak se guláš odstaví a nechá chladnout. Když jeúplně studený, zamíchá se do něj jedna ušlehaná šlehačka.