Jmeno: 1Ivetta Region: Nymburk O mně: Prosím, omluvte mě, že neodpovídám, nefunguje mi to tady, už jsem psala na správce stránek, prosím kdo mi napsal, ať má strpení, nebo mi napíše na email ivetalhotakova@gmail.com - děkuji za pochopení.
Rozvedena, mam 2 deti 20 a 29. Hledam mileho muze, abs
750 g hovězího masa (nejlépe kližky), 250 g žampionů, 3 velké cibule, 5 stroužků česneku, Solamyl, 1 sklenka červeného vína, pepř, sůl. Maso nakrájíme, osolíme, opepříme a obalíme v Solamylu. Na tuku zprudka opečeme a potom vyjmeme. Ve výpeku osmahneme pokrájenou cibulku, česnek, žampiony. Po 5 minutách přilijeme víno a za stálého míchání uvedeme do varu. Vložíme zpět maso a dusíme doměkka.
Z hovězího masa, cibule a obvyklých přísad připravíme guláš, přidáme o něco více pálivé papriky, aby byl ostřejší. Podáváme s hodně očesnekovanou topinkou, přes kterou guláš na talíři přelijeme. Ozdobíme na kolečka pokrájenou cibulí. I taková malá změna udělá z obyčejného guláše chuťovku.
50 g neochuceného sójového granulátu 3 rajčata 250 g konzervovaných červených fazolí 50 g sterilovaných kukuřičných zrn 1 kapie 1 cibule 2 stroužky česneku olivový olej 3 lžíce rajčatového protlaku 1 chilli paprička sůl, ev. i mleté chilli 0,15 l vývaru
Sójový chilli guláš s fazolemi - recept
Sójový granulát asi 20 minut povaříme, propláchneme vodou a necháme okapat. Oloupanárajčata překrojíme, vybereme střed a masitou část rozkrájíme načtvrtky. Kapii rozkrájíme na širší nudličky, cibuli a česnek pokrájíme na plátky. Narozehřátém oleji orestujeme cibuli, česnek a papriky. Přidáme rajčata,protlak a polovinu vývaru. Promícháme a vaříme asi 15 minut. Dozeleninového základu přidáme sójový granulát, papričku, zbytek vývaru,sůl a pokrájené chilli. Promícháme a povaříme 15 minut. Nakonec vmícháme sterilované fazole a kukuřici (oboje bez nálevu) a sójový chilli guláš s fazolemi je hotov.
TIP
Kdo nemůže nebo nechce chilli, vynechá chilli papričku a mleté chilli a získá rovněž výborný sójový guláš s fazolemi.
Boršč moravského komtura není ani tak polévka, spíše skvělý zeleninový "guláš".
600 g hovězího masa 1 velká cibule 2 mrkve, 2 petržele, 1 střední celer asi 1 dl oleje sůl,mletý pepř, mletý kmín 6 kuliček celého pepře a 6 kuliček nového koření 3 + 2 bobkové listy mletý koriandr podle chuti 1 větší červená řepa 2 stroužky česneku 1 kostka masoxu 2 lžíce kečupu 1/4 středně velké hlávky zelí kysaná smetana nebo bílý jogurt na dochucení
Boršč moravského komtura - recept
Nahrubonastrouhat větší množství kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel),hodit na zpěněnou cibulku s olejem a za stálého míchání bez vodyorestovat. Potom zalít vodou, dobře osolit a dusit. V druhém hrnciuvařit v osolené vodě na menší kostky nakrájené hovězí maso s celýmnovým kořením a pepřem, přidat bobkový list. Vařit do poloměkka, potévyjmout koření. Maso s vývarem přelít na dušenou zeleninu a za mírnéhovaru přidat na menší proužky nebo kolečka nakrájenou syrovou červenouřepu. Čím víc, tím lépe. Zalít horkou vodou tak, aby byla zeleninazatopená. Přidat nadrobno nakrájený česnek, kostku masoxu , okořenitmletým kmínem, znovu bobkovým listem, mletým černým pepřem, ale zejména- a to je důležité - mletým semenem koriandru - tím nešetřit. Podlechuti přisolit případně osladit, přidat trochu kečupu pro lehcenakyslou chuť. Až je červená řepa poloměkká, vsypeme do borščenakrájené syrové hlávkové zelí, dobře vmícháme a lehce zalijeme vroucívodou jen tak, aby byla zelenina lehce zatopená. Zelenina musí být vhrnci převažující složkou, barva boršče je temně červená, na povrchu sevytvářejí menší oka oleje s extrahovaným oranžovým barvivem z mrkve.Vaříme ještě 5 minut, odstavíme z ohně a necháme pod poklicí zvolnavychladnout. Pochopitelně, pokud to vydržíme a ještě za horka borščnezdlábneme.
Pokud budeme jíst boršč až druhý den, je třeba jejznovu dochutit, některé aromatické i chuťové složky se delším stánímvytrácejí.
Podáváme s kyselou smetanou nebo jen bílým jogurtempro zjemnění chuti až na talíři. Nejlepší je s rozpečenými houskami, ato jako hlavní jídlo, skvěle chutná je-li lehce zaléván vychlazeným pivem.
250 g nebo trochu více uzeného bůčku, 1 kg cibule, 1 kg hovězí kližky, červené víno, 1 brambora, chlebová kůrka, 1 uzená klobása, 1 lžička hladké mouky, 1 mrkev, trocha kořenové petržele, trocha celeru, sladká červená paprika, sůl, pálivé papričky, jalovec, majoránka, 1 lžíce rybízového džemu, citrónová kůra, 1 lžička kečupu, olej, 1 šlehačka
Postup:
Uzený bůček nakrájíme na drobné kostičky, hodíme do většího hrnce
A prudce škvaříme do doby, až se vyškvaří hodně sádla a z bůčku zbudou jen středně hnědé škvarečky. Cibuli nakrájíme na kostičky a vhodíme do takto připraveného tuku, za stálého míchání vyčkáme až bude sklovitě zlatá. Pak přidáme na kostky nakrájenou kližku, zamícháme, chvilku necháme nepodlité, pak začneme podlévat červeným vínem. Nastává nejdůležitější fáze, to jest samo vaření guláše. Hotový je, až je kližka zcela měkká, ale nerozpadá se. Čím pomaleji se vaří, tím je guláš lepší. Asi deset minut před koncem vaření přidáme jednu nadrobno nakrájenou chlebovou kůrku a jednu nastrouhanou menší bramboru (obojí na zahuštění) a jednu nadrobno nakrájenou uzenou klobásu a lžičku hladké mouky.Současně možno na velké pánvi vyrábět kašičku na dochucení - Dělá setakto: na rozpálený olej se dá nejprve nadrobno nakrájená nebonastrouhaná mrkev a trochu podobně připravené petržele a celeru. Když je to víceméně usmaženo, přidá se další ingredience - sůl, hodně červené sladké papriky, přiměřené množství (nikoliv příliš malé) rozdrcených pálivých papriček, či jiného ostrého koření, rozdrcený pepř a hlavně jalovec!, majoránka, nějaké další zelené bylinky, lžíce rybízového džemu, dost nastrouhané citrónové kůry, lžička kečupu, případné další koření dle vlastního výběru. To vše dohromady se několik málo minut za stálého míchání smaží na oleji, čímž se otevřou všechny chutě
a splynou s olejem. Obsah pánve se pak přidá do hrnce s gulášem, dvě minuty se to na mírnémohni intenzívně míchá, pak se guláš odstaví a nechá chladnout. Když jeúplně studený, zamíchá se do něj jedna ušlehaná šlehačka.
750 g kysaného zelí, 300 g uzeného masa, 300 g vepřového masa z ramínka nebo plecka,
50 g slaniny, paprika, 2 PL sádla, 2 PL hladké mouky, 1/4 l kysané smetany, sůl.
Příprava:
Kysanézelí překrájíme, zalijeme vodou a hned do něho přidáme omyté a nakostky krájené uzené maso a stejně krájené vepřové maso. Doplníme nakostičky rozkrájenou a rozškvařenou slaninou i paprikou. Přikryjeme adusíme do změknutí. Zvlášť na pánvi připravíme ze sádla
amouky světlou jíšku, dobře ji s vodou povaříme a zahoustlou přidáme kmasu se zelím. Doplníme smetanou a vše dobře promícháme a prohřejeme.Podle chuti teprve dokořeníme solí, popřípadě i pepřem. Je to úpravapodobná segedínskému guláši.
Doporučená příloha: houskové knedlíky, noky nebo chléb.
600 g hovězího masa, 100 g sterilovaných okurek, 100 g sterilovaných FEFERONEK,100 g oleje,150 g kečupu, worcester, pepř, sůl.
Postup:
Maso nakrájíme na nudličky, zprudka opečeme v rozpáleném oleji, osolíme, opepříme, ochutíme kečupem. Přidáme okurky, FEFERONKY (kapii), dochutíme worcesterem a dusíme do změknutí. Podáváme s chlebem nebo pečivem.
600 g předního (nebo zadního) hovězího masa, 80 g sádla (nebo oleje), 2-3 střední cibule, 2 lžičky mleté sladké papriky, sůl, 1/2 lžičky drceného kmínu, rovná lžička majoránky, 2 lžíce hladké mouky, 2 stroužky česneku, 1/4 l vývaru z kostky bujónu,
100 g strouhaného sýra, 3 lžíce kečupu
Postup
Nejdřívesi opláchneme a osušíme maso a nakrájíme ho na kostky. Potom sioloupeme cibuli a nakrájíme na kostičky. Připravíme si vývar, nebonecháme v horké vodě rozpustit kostku "gulášová šťáva" - připravenátekutina nám bude sloužit na podlévání.
V kastrolu nechámerozpálit sádlo (lze použít i olej, ale výsledná chuť je trochu jiná),na něm osmahneme dozlatova nakrájenou cibuli, přidáme nakrájené maso apo všech stranách ho orestujeme. Potom ho poprášíme hladkou moukou anecháme trochu opražit. Přidáme mletou sladkou papriku, sůl, drcenýkmín, prolisovaný česnek, vše zamícháme a opět trochu osmahneme.
Potom za stálého míchání postupně podléváme vývarem až je maso "zatopené".
Přidámemajoránku a kečup, promícháme a pod pokličkou necháme maso dusit dozměknutí. Občas zkontrolujeme, zamícháme, případně přilijeme vývar.Když je maso měkké, guláš ochutnáme a případně ochutíme. Můžeme přidati dvě lžíce sterilovaného hrášku, který necháme pouze prohřát. Natalíři guláš posypeme nahrubo strouhaným sýrem a případně i na nudličkyrozkrájenou šunkou. Vhodnou přílohou je rýže, knedlík či chléb, hodí sezapít pivem.
Poznámka:Vzhledem k delší době úpravy masa se vyplatí dělat v papiňáku. Papinův hrnec zavíráme v okamžiku, kdy se maso má dusit a odkryjeme po 35 až 40 minutách.
Pokud chceš docílit fakt skvělý guláš a nechceš použítmetodu "maso přes noc", tak začni klasicky- cibulka, maso, paprika atd.na plotně, podlij tak, aby bylo maso potopené, přikryj pokličkou a dejdo trouby na 150 stupňů.Nevšímej si toho klidně dvě hodiny, pak zkontroluj, strč zpátky do trouby a pokračuj.Klidně další dvě hodiny.Masobude krásně měkké právě ve fázi, kdy bude šťávička akorát, pokud dášdost cibule, není třeba zahušťovat, pokud by bylo, tak na poslední půlhodinky tam hoď střídku z cca půl krajíčku chleba.Na rozdíl od klasické metody na plotně není prakticky vůbec třeba hlídat a navícje ještě i chuťově lepší